Áďa má dvojče Niki a hlavu stále v oblacích. Ale pak spadne do kanálu a potká se s krysákem Emanem, který ji vezme na procházku historickou Prahou.

Kniha je výbornou ukázkou knihy hrou 🙂 Velkoformátové ilustrace doprovází text většinou ve formě komiksových bublin. Dítě (i čtoucí dospělý) se dozví spoustu informací třeba o orloji a apoštolech na něm i s jejich atributy, Josefově a bývalém židovském ghettu, Golemovi, co znamená Davidova hvězda nebo menora, jaký význam má jarmulka… Dvoustranu o židovském hřbitově jsem zatím tabuizovala, ale je výborná, pro mě asi to nejlepší z knihy.

Eman pokračuje legendou o Bruncvíkovi, Karlovým mostem a sochami na něm, Královskou cestou, výkladem domovních znamení (ševců, sedlářů, kovářů, bednářů, kloboučníků, kožišníků nebo zámečníků), Rudolfem II., Zlatou uličkou. Nakoukne také do pražských pověstí. Áďu i čtenáře seznámí s vojvodou Krokem, Horymírem a Šemíkem, Libuší i gryfem (jojo, není jen v Harry Potterovi J).

A víte třeba, co znamenají čísla 1 3 5 7 9 7 5 3 1? Jen vzestupnou a sestupnou řadu lichých čísel v tom nehledejte. Odpověď je na straně 52 🙂

Pak se Áďa ráno probudí…

Knihkupectví a sítě zaplavily knihy z Knihozemě, byla by škoda, aby se jiným nedostalo tolik prostoru. Áďa je krásná, ukazuje Prahu místní i historickou. Knihu asi víc ocení Pražáci (a náplavy 🙂 ), pro mimopražské je to fajn tip na výlet a předskokan povinné školní četby. Stejně jako v Roce ve školce se v Ádě fantazii rodičů a trpělivosti povídat meze nekladou.

Moje hodnocení: 85 %

Hodnocení dcery: Můžu taky spadnout do kanálu? Kdy pojedeme do Prahy a uvidíme Golema?

 

Bibliografické údaje:

Autor: Sylva Francová

Nakladatel: Albaros (2018)

Počet stran: 120

 

Knihou se můžete prolistovat tady.

 

Co budu číst já:

Stále Dvě sestry Åsne Seierstadové.