Po Sherlockovi moje druhá manga, rozjíždím tak druhou sérii. Start asi dobrý, i když lehká nejistota tam je.

Patnáctiletá Čise Hatori ztratila matku, otce nepoznala nikdy, nemá doma, nemá kam jít. Nebo jinak – neměla by, kdyby si ji nekoupil čaroděj Elias Ainsworth, muž/stvoření s protáhlou zvířecí lebkou a rohy. Čise se ocitá v neznámém prostředí i situacích. Vždy patřila mezi outsidery, ale Elias se k ní chová hezky, což už dlouho nezažila. Snaží se zorientovat v Eliasově sídle, v jehož sousedství se pohybují víly. Čise je vidí, je totiž Sleigh Beggy, tj. obdařená zvláštní schopností vidět víly, draky nebo obecně nadpřirozeno vymykající se běžnému chápání. Její dar je o to vzácnější, že svou schopnost si uvědomuje, prozatím ji ale neumí plně využít. To by se mohlo změnit. Má se stát čarodějovou učednicí i nevěstou.

Děj je vystavěn na starém dobrém schématu nevinného, bezbranného děvčete a mocného, vlivného učitele nebo obecně muže v dominantním postavení. Odkazuje na klasickou francouzskou i anglickou literaturu (a v Anglii se také odehrává), pohádky typu kráska a zvíře, kde zvíře navzdory svému vzezření představuje kladnou postavu. Model se hojně objevuje i v současných romantických knížkách – přiznejme různé kvality. Vše doplňují prvky fantastické i odkazy na mytologii. Manga má tak celkem slušnou cílovou skupinu, od čtenářek Jane Austenové, Petra Pana až po Anthony Ryana nebo Christophera Paoliniho.

Kore Jamazaki se dotýká spousty zásadních témat – ztráty rodičů i starých pořádků, sociální izolace, objevování neznámého, nalezení mnohdy nečekané opory a schopnosti naučit se opět důvěřovat i přes předchozí negativní zkušenosti a zklamání. Nečekejte nějakou velkou akci, první díl je jen úvod do série a seznámení se s novým světem. Styl mangy se mi začíná líbit, černobílá kresba, typické obličeje, veliké oči – ty u Čise toho o ní prozrazují hodně.  

Start dobrý, jsem zvědavá na další díly. V únoru má v češtině vyjít už díl šestý. Nejsem troškař a objednala jsem si díly zbývající.

Moje hodnocení: 80 %

Bibliografické údaje:

Scénář: Kore Jamazaki

Ilustrace: Kore Jamazaki

Nakladatel: Crew (2018)

Počet stran: 184

Kam dál:

Další díly Čarodějovy nevěsty 🙂

Nebo zkuste Sherlocka, ten je ideální, pokud s mangou nemáte zkušenosti a chcete to zkusit.

V únoru startuje další série Zaslíbená Země Nezemě. To asi trochu přitvrdím 🙂