Jidáše jsem dočetla už před několika dny, ale do psaní recenze si mi nechtělo. Což už samo o sobě vlastně recenze je.

Přečetla jsem hodně knih o holocaustu, ale prakticky nic o Izraeli v letech pozdějších. Jednou z mála výjimek v poslední době byl Limassol, čeká mě Případ pohřešovaného a to je asi tak všechno (alespoň prozatím). Jidáše jsem koupila trochu zkratkovitě, zaujal mě krátce před Velikonocemi, ideální název pro tu dobu :o). Mrkla jsem na anotaci, koupila a začala číst. A četla dlouho.

Jidáš není zdaleka jen o Jidášovi, je o Izraeli jako takovém. Děj se odvíjí v několika málo měsících na přelomu let 1959 a 1960. Šmuel Aš vedl do té doby bezstarostný život, jak jen to v Izraeli té doby šlo. Studoval, debatoval v kroužku socialistů, četl a psal bakalářskou práci Ježíš očima Židů. Dvě události mu způsob jeho bytí zásadně změnily. Rozešla se s ním přítelkyně a provdala se za svého bývalého přítele. Zásadnější ale bylo, že jeho otec zkrachoval a nemohl Šmuela (ani jeho sestru) dále podporovat na univerzitě. Šmuel proto přerušil studium a přijal zaměstnání u sedmdesátiletého Geršoma Walda, jemuž měl dělat společníka pro konverzaci. Na několik měsíců se domě izoloval, žil vedle/s Waldem a vedle/s záhadnou Ataljou Abravanelovou.

Když řeknu, že je to kniha hutná a čtení náročnější, nebudu ani trochu přehánět. Číst o komplikovaných vztazích Šmuela s Ataljou a Waldem je přitom to nejjednodušší. Tyto pasáže střídají dlouhé hovory Šmuela s Waldem, zabývají se v nich Jidášem, historií Izraele, vztahy mezi Izraelci a Palestinci, válkami mezi nimi a jejich osobními postoji ke všemu zmíněnému. Musím se přiznat, že jsem se chvílemi ztrácela, odborník na dějiny Izraele opravdu nejsem. Měla jsem také trochu problém se Šmuelem. Přišel mi jako slaboch, povaleč, teoretik, někdy pozér. Ležel, spal, hovořil s Waldem, snil o Atalje. V domě strávil určitý čas, ukončení jeho pobytu mi připadalo trochu násilné a Šmuelovo rozhodnutí, kam poté jít, příliš idealistické. Vyřešil tím všechno, ale zároveň vůbec nic.

Moje hodnocení: 65 % (v porotě Man Bookerovy ceny bych asi být nemohla :o))

 

Bibliografické údaje:

Autor: Amos Oz

Nakladatel: Paseka

Počet stran: 256

 

Kam dál:

Pokud jste nečetli Limassol, zkuste jej. Další tipy mám zatím jen v hledáčku. Chtěla bych si přečíst Nebudu nenávidět Izzad-Dín Abúléše, palestinského lékaře a mírového aktivisty. O izraelských Arabech píše také Sajjid Kašua (Tančící Arabové, A bylo jitro, Druhá osoba singuláru).

 

Co budu číst:

Po Jidášovi jsem přečetla výborného Magického průvodce městem pod pahorkem a skvělého Opozdilce. Teď čtu Když to tam není, tak to tam nehledej od Ivany Chřibkové a nadšená nejsem. No, nemůžu vždycky jásat, to byste mi pak nic nevěřili :o).