Kepler-62 je hvězda menší a chladnější než Slunce nacházející se asi 1200 světelných let od Země. Okolo hvězdy obíhá pět planet, dvě z nich (Kepler-62e a Kepler-62f) jsou v tzv. obyvatelné zóně hvězdy.

A Kepler62 je i finsko-norská sci-fi pro věkovou kategorii 9+. OK, severskou literaturu čtu už roky, nově objevuji svět sci-fi a do skupiny 9+ patřím (horní hranici autoři nebo nakladatelství neuvádějí 🙂 ).

Moje nadšení možná berte trochu s rezervou, kniha mně prostě sedla. Když jsem procházela novinky nakladatelství Host, asi by se dalo čekat, že začnu číst třeba Vitku Kateřiny Tučkové, Tvář vody Guillerma del Tora a Daniela Krause nebo třeba Houbařku Viktorie Hanišové. Já ale naprosto cíleně sáhla po Pozvánce (první díl série Kepler62). Ta kniha je totiž dokonalá. Upoutá už obálka, dva vyplašení kluci, co se vedou za ruce, větší má rozčepýřené vlasy, menší spoustu kudrlin. Vcházejí někam do hangáru a za nimi do oranžového světla odlétá letadlo. Knihou jsem prolistovala a hned začala číst. Nedivím se, že jsou z ní severské děti nadšené. Děj má spád, ilustrace nemají chybu, příběh věrně vystihují. Na jedné straně nešetří barvami, další pasáže jsou zase temné a tajemné. Grafické zpracování vhodně umocňuje napětí, když otáčíte třeba stránky s odpočítáváním, tajíte dech (a děti nebudou ani dutat).

Autoři sérii zasadili do blízké budoucnosti, kde se jídlo stalo přepychem, obyčejní lidé jedí jen koncentráty, konzervy a kukuřici, přírodní zdroje ubývají, narůstá chudoba. Svět stojí na pokraji zániku, naděje se upínají k výzkumným expedicím do kosmu. Vláda všechny sleduje, prezentuje se jako přítel všech. Děti musí být šťastné a bezstarostné, pak s nimi nejsou žádné problémy. Pokud tomu tak není, napraví to šediví dospěláci. Možná existuje stín, kam se lze schovat, ale to není úplně jasné. Ti dva kluci z obálky jsou bratři, i když to na první pohled není úplně patrné. Joni je snědý, na svůj věk drobný a jeho vlasy připomínají zkroucený drát. Ari představuje jeho protiklad, statný s vlasy blonďatými. Stejně jako ostatní děti i oni touží po počítačové hře Kepler62, ta je ale pro ně naprosto nedostupná. A pak ji Joni dostane od záhadné neznámé ženy, k ní navíc colu, která také představuje pro většinu nedosažitelný luxus. Arimu  je to sice podezřelé, ale je to Kepler62!, opatrnost jde stranou, odolat není možné. Bratři začnou hrát, a odstartují tak sled záhadných událostí, na jejichž konci stojí právě v tom hangáru.

Kniha vyjde v rámci akce Velký knižní čtvrtek 15.3.

Moje hodnocení: 90 %

 

Bibliografické údaje:

Autoři: Timo Parvela, Bjørn Sortland

Ilustrace: Pasi Pitkänen

Nakladatel: Host (2018)

Počet stran: 120

 

Kam dál:

Hned na duben chystá Host druhý díl série Odpočítávání, v roce 2018 ještě díl třetí Cesta a čtvrtý Průkopníci. Zbylé dva díly Virus a Tajemství sérii doplní v roce 2019.

Hildu Luka Pearsona už jste četli? Hodně lákavě vypadá i Artur a zlaté oko Joea Todd-Stantona.

 

Co budu číst:

Než jsem stihla napsat recenzi, dočetla jsem Vitku Kateřiny Tučková J. Teď váhám, dlouho jsem nečetla žádnou detektivku, doma čeká Ďáblův spár Lary Dearmanové nebo Sestra smrt Daniela Petra.

Ve hře je také Houbařka Viktorie Hanišové, Ptačí tribunál nebo 53. týden Agnes Ravatnové, Oni nevědí, co činí Jussiho Valtonena nebo Záhada Henriho Picka Davida Foenkinose. Četli jste jeho Něžnost?

 

Zdroje:

https://www.nasa.gov/content/kepler-62-and-the-solar-system

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kepler-62