Artur Brownston  je zpět. Zestárnul, stal se z něj otec, ale dobrodruhem zůstal. Podniká tajemné a nebezpečné cesty, o kterých sice své dceři Marcy vypráví, ale ona mu nevěří. Artur je podle ní starý a usedlý, k dobrodružstvím se prostě nehodí. Příšery z jeho příběhů Marcy navíc straší, v noci se jich bojí a jen čeká, až bude ráno. Pak se ale Artur ztratí a je na Marcy, aby se svému strachu postavila a otce zachránila.

Dokonalé ilustrace se spoustou detailů a pohádka, která s dítětem poroste. Předškolákovi čtete dobrodružný příběh o Marcy, ke knize se ale  můžete opakovaně vracet a o něco později školákovi vyprávět nebo číst o starověkém Egyptě. Kniha toho nabízí spoustu – souhvězdí na obloze, egyptského boha Slunce Rea, boha Měsíce Thovta, bohyni přírody a magie Eset, kočičí bohyni Bastet, boha zemřelých Anupa…  Mám takový koncept moc ráda, záleží jen na rodičích, jak jej uchopí. Přečtete pohádku, v pořádku, čtení je fajn. Můžete ale pohádku nejen přečíst, ale i na ni navázat a využít ji jako odrazový můstek po poznávání dalšího. Další bod k dobru má Joe Todd Stanton za genderovou vyváženost 🙂 Artur kluk, Marcy holka, Artur ale zůstává. K přečtení série tak Marcy přiláká i holčičky, které by třeba o klukovi primárně číst nechtěly. A malá Marcy, která se snaží ovládnou svůj strach a zachránit tatínka Artura, je pěkná alternativa k Disney princeznám, Lego Friends nebo Barbie na všechny možné způsoby. Reklama na správných místech je mocná 🙂

Moje hodnocení: 85 %

Hodnocení dcery: Ta Marcy je ale dobrá!

Bibliografické údaje:

Autor: Joe Todd Stanton

Nakladatel: Paseka (2019)

Počet stran: 48

Knihou si můžete prolistovat tady.

Kam dál:

Přečtete si Artura, první díl série.

Anebo Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, jedničku i dvojku.

Co budu číst:

Odlehčuji, čtu Žár Josepha Incardona. Pak mám v plánu Případ Kukockij Ljudmily Ulické a Neříkej, že nemáme nic Madeleiny Thienové.