Malé dětské okénko.

Ke konci minulého roku vyšla Mortina, knížka o malé dívce, která sice už není úplně živá, ale dál bydlí s tetou Neboženkou a chrtím albínem Truchlíkem ve vile Rozvalince. Od dětí ze sousedství se víc lišit nemůže, ale ona sama si jiná nepřipadá.

Samozřejmě, její pleť neměla obvyklou holčičí růžovou barvu. Naopak byla úplně bílá. Nebo lépe  řečeno, byla smrtelně bledá s šedozeleným nádechem. Ano, je to pravda, oči měla kulaté jako míčky. A pořádně vystouplé. A lemové dvěma tmavěfialovými kruhy. No a co? Fialová je hezká barva a pak, nebylo to snad teď tolik v módě?“

První díl se točil okolo Halloweenu a toho, že Mortina není Martina, za kterou ji děti považují, ale i tak se mohou přátelit. 

Dvojka – Mortina a protivný bratranec – drží laťku. Do detailů propracované vtipné ilustrace a příběh s relativně překvapivou pointou. U Mortiny se najednou objeví bratranec, o němž ani netušila, že existuje. Dilbert je opravdu protiva, nic mu není dobré, všechno ví líp. Mortina se potýká nejen s ním, ale také se zmizením tety Neboženky. Když se záhadu snaží rozlousknout, Truchlík v županu z čínského hedvábí a fajfkou hraje na piano a snaží se okouzlit Mortininu kamarádku. Malý čtenář se baví příběhem, čeká, jak se to vyvine, čtenář větší/dospělý si užívá detaily ilustrací. Na stěnách Rozvalinky visí fotografie Hitchcocka, bratrance Edgara (Alana Poea), Munchův Výkřik. V urně s nápisem R.I.P odpočívá babička Neblaženka. Teta má mezi svými knihami Almanach preparátora, Druhy kostí, v kuchyni zásobu čerstvého česneku na vyhnání strýčka Vlada z Transylvánie a sušenky z roku 1895.

Velmi příjemná jednohubka o strašidlech, po kterých nebudou mít děti noční můry.

Moje hodnocení: 87 %

Hodnocení dcery: Mortina je dobrá, stašidelná, ale já se jí nebojím. Ten Truchlík umí dobře hrát.

Bibliografické údaje:

Autorka (text i ilustrace): Barbora Cantini

Překladatel: Tereza Sieglová – překladatelku musím uvést, s textem a hlavně jmény si vyhrála, výborně vymyšlené

Nakladatel: Egmont (2019)

Počet stran: 48

Na ukázku se můžete podívat tady.

Kam dál:

Warren XIII. Taniy del Rio s ilustracemi Willa Staehleho, Agnes a sedmý host Kati Närhi nebo Sojčák Lauriho a Jaaka Ahonenových.

Co budu číst:

Neříkej, že nic nemáme Madeleine Thienové.