Severské detektivky jsou fenomén, to se prostě ví. Drsný kraj, zima, sociální tematika a spousta vražd. Některé se povedly více, některé zapadly do průměru. Srdcovkou a králem pro mě není nikdo jiný než Stieg Larsson. Díky němu jedu v severské krimi :o). Ale mám i královnu. Kdo jiný by to mohl být než Åsa Larssonová. To příjmení má očividně něco do sebe. Pokud jste sérii Åsy Larssonové nečetli, neváhejte, určitě stojí za to.

Přečetla jsem kupu severských detektivek, od Kristiny Ohlssonové zatím nic, i když o ní vím dlouho. Důvod je jednoduchý, nemám ráda knihy, kde je obětí dítě. Nečetla jsem proto ani Nechtěné. Postupně jsem zaregistrovala další knížky s Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem. Hm, to bych si přečetla, ale smůla, začít číst sérii od druhého dílu nemá cenu. Až jsem jeden večer zase plenila knihkupectví a plnila čtečku, cvakla jsem i na Nechtěné. A přečetla.

Musím říct, že jsem docela spokojená. Vyšetřovací tým řeší (nejen) zmizení malé Lilian. Matka vyběhla na zastávce na chvíli z vlaku, kterým spolu jely, nestihla včas nastoupit zpět a vlak jí ujel. Shoda náhod? Záměr? Plán? Když taxíkem dojela na další stanici, po dceři zůstaly jen boty. Jako nejvíce pravděpodobný únosce se jeví otec Lilian. I když do sebe indicie na první pohled zapadají, nemusí být vše takové, jak se ze začátku jeví, drobné detaily mohou ukazovat i další možnosti. Pátrání po Lilian střídají kapitolky o drsném Muži a jeho Panenkách. Snadný život Panenky opravdu nemají.

Ústřední trojici vyšetřovatelů tvoří Alex Recht, Fredrika Bergmanová a Peder Rydh. Kromě profesní náplně ukazuje Kristina Ohlssonová i jejich soukromí. V některých knihách mi exkurze do osobního života vadí, odvádí pozornost od případu. Tady tomu tak nebylo. Ohlssonová vytvořila všem zajímavé a pro mě uvěřitelné osudy. Fredrika chtěla být profesionální hudebnicí, ale něco se stalo. Alex se již dva roky neviděl se synem, i když by chtěl. Peder má ženu a dva malé syny, ale rodinnou idylu rozhodně neprožívá. A je tu ještě asistentka Ellen. Rozvedená žena, která se po letech zamilovala. Co ale ví o muži, s nímž se schází?

Kristina Ohlssonová píše svižně, děj rychle plyne, neměla jsem potřebu nic přeskakovat nebo pročítat rychleji. Motiv jiné oběti nepřipouští, Muže zamaskovala velmi dobře, trochu jsem naletěla…  V sérii budu určitě pokračovat, kromě dalších případů mě zajímá i soukromý život vyšetřovatelů. Sedmikrásky už mám ve čtečce :o).

 

Moje hodnocení: 80 %

 

Kam dál:

Doporučovat severské detektivky je jako nosit dříví do lesa. Pokud jste nečetli nic od Åsy Larssonové, zkuste ji. Vše začíná Sluneční bouří. A pokud máte sérii rozečtenou, čtete dál, všechny díly jsou skvělé, vysoce nastavenou laťku bez obtíží udržela.

Abych nedoporučovala jen knihy, těšíte se na čtvrtou sérii Mostu? Má být poslední, premiéra je naplánovaná na jaro 2018. Do té doby přečteme ještě spoustu knih…

 

Co budu číst:

Sedmikrásky

Koupila jsem si i Bílé kosti (Graham Masterton, ze Švédka přesun do Irska), tak to vypadá, že začnu další sérii. Teď ale čtu Morfium, pak uvidíme, co mi sedne nejvíc.