Zapojila jsem se do slovenského (nejen) knižního projektu Prečítané leto, který začíná dnes a končí 31.8. Každý prázdninový týden se ponese v duchu určitého tématu, týden první patří vzdáleným zemím. Za vším stojí FB rodičovská skupina Prečítané leto, která chce touto formou nalákat rodiče, aby si s dětmi četli. Na Slovensku se přidaly třeba i knihovny, aby knihy byly co možná nejvíce dostupné.

Jestli čtete můj blog pravidelně nebo se občas vracíte (díky vám za to), víte, že mám malou dceru (5 let), takže dětské tipy se budou točit hlavně okolo její cílové skupiny. I když ji samozřejmě někdy použiji jako zástěrku, koupím dětskou knihu a pak si ji přečtu sama J. Norsko-finská série Kepler62 je toho asi nejlepším příkladem. To je pro děti 9+ a první díl si asi víc užijí kluci. Těsně vedle. Ups.

 

Co si tedy o dalekých zemích číst s dětmi?

Když chcete s knihou do dáli, sáhněte po velkoformátových Mapách autorské  dvojice Aleksandry a Daniela Mizielińských. Ideální volba (nejen) pro ty, kteří moc číst nechtějí, ale nějakou knihu by brali. V Mapách najdete na 51 dvoustranách ilustrace 42 zemí ze šesti kontinentů. O každé zemi se úplně bezbolestně dozvíte spoustu věcí, nejen suchá zeměpisná data. Třeba o Švédsku (moje srdcovka) už dcera ví (nebo já v to aspoň doufám), jak vypadá jejich národní kroj, hokejový dres, dalarnský koník nebo typické červené dřevěné domy. Také to, že Švédové jedí sladkou šípkovou polévku, lososa marinovaného v soli, cukru a kopru nebo masové kuličky (nejen v IKEA). Nechybí ani vikingský bojovník, Astrid Lindgrenová nebo Alfred Nobel.

Na podobném konceptu je vystavěna Jak bydlí děti celého světa Heleny Haraštové a Pavly Hanáčkové. Patnáct dětí pomocí obrázků a krátkých textů popisuje, jak to u nich funguje – od Kanady až po Japonsko

Ze Švédska je také Prababiččina pohovka Anny Bengtssonové. Čtete o jedné rodině a v pozadí o důležitých historických i společenských událostech. Děj začíná v roce 1915, kdy si Nanny a Olof krátce po svatbě koupili novou pohovku. Ta v jejich rodině vydržela až do poslední strany, tj. do roku 2002.

Pokud máte rádi komiksy, nezapomeňte na Hildu Luka Persona. Odvážná holčička s modrými vlasy se nezalekne ničeho, ani trollů. Dceři se nejvíc líbí první díl. Představa trolla, který si nemůže sundat cinkající zvoneček z nosu, ji baví i v tak dvacátém kole.

S mladším dítětem určitě sáhněte po Gerdě Adriána Macha. Krásná kniha, ilustracemi i textem. Velrybí mládě Gerda pátrá po ztracené rodině. Než je najde, prožije hodně věcí a stihne dospět.

 

Co si přečíst sami?

Vezměme to napříč žánry.

Pokud máte rádi detektivky/thrillery, Peter May je sázka na jistotu. Jeho čínské thrillery nemají chybu. Americká soudní lékařka Margaret a čínský policista Li Jen tvoří výborný pár i dokonalý protiklad. Jak je Mayovým zvykem, dozvíte se také spoustu reálií, což (alespoň pro mě) rozhodně není na škodu.

Cizí kraje prošmejdíte s non fiction literaturou. Plně tak doceníte rčení jiný kraj – jiný mrav. Nakladatelství Absynt je sázka na jistotu, záleží jen vás, kam se vydáte. Co třeba do Norska s Åsne Seirstadovou v Príbehu o Nórsku nebo Dvou sestrách? V Sestrách se dostanete i do Sýrie a Somálska. Hodně zajímavé čtení.

Jestli chcete hodně daleko, logickou volbu představuje sci-fi, dál už to nepůjde. Mě hodně bavila Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu Becky Chambersové o lehce nekonvenční posádce vesmírné lodi Poutník vrtající mezigalaktické prostory. Zkuste ji, i když sci-fi nečtete, je v ní o hodně víc. Na podzim navíc vychází druhý díl série.

Jak jste na tom s fantasy? Co třeba série Sabay Tahirové? Její Jiskra v popelu a Plamen v temnotě jsou fantasy přesně pro mě, tj. úplného nováčka. Jsou to spíš vztahovky zasazené do světa připomínajícího starověký Řím. Třetí díl také na podzim.

V Čechách, USA a v Japonsku se odehrává Dům s vypůjčeným výhledem Martiny Leierové. Mladá novinářka Zoa se vydává vypátrat záhadného malíře padělatele Tomohira. Jde o směs napětí, umění, tajemna i psychologie.

Ať se vám dobře čte, ať už to bude cokoli.