Další dětská knížka, tentokrát z nakladatelství Host. Po Roce v lese přišel Rok ve školce. K mému překvapení od jiného autora, země původu (Polsko) ale zůstává. Stejně tak i formát knihy.

Na první dvojstraně se seznámíte se všemi dětmi, paní učitelkou Květou, opravářem Přemkem Jandou a jeho psem Alíkem. Děti si dobře prohlédněte. Holčičky mají kratší i delší vlasy, sukně, šaty a kalhoty, kluci jsou oblečení do košile s límečkem, tepláků nebo montérek. Možnosti identifikace jsou veliké. Každé dítě má komiksovou bublinu, kde se krátce představí. Evička pořád něco ztrácí. Bětka si ráda hraje s Lukášem. Kuba si s sebou bere polštářek, ve školce je to fajn, ale doma s maminkou je to stejně nejlepší. Dominik je na vozíku a až vyroste, chce být hercem. Nina má kudrnaté vlasy a Lucka mladšího brášku a brejličky.

Následujících 12 dvoustran ukazuje, co vše se dá dělat ve školce od září do června. Děti se na začátku školního roku fotí, pracují ve třídě, slaví Halloween i Vánoce, nacvičují představení o čištění zoubků. V zimě dělají venku sněhové andílky, staví sněhuláka, uvnitř pracují s ovocem a zeleninou nebo hrají na hudební nástroje. V třídě panuje dokonalý chaos, paní učitelka je dokonale nad věcí.

Kniha je ideální pro zvídavé děti, jež už dokážou udržet pozornost a jen rychle neotáčí stránky, a rodiče, kteří se nebojí vymýšlet všechny možné příběhy se školkovou kulisou. Kniha jich nabízí nespočet. Můžete pracovat/‘číst ji‘ různými způsoby. Třeba sledovat vybrané děti v průběhu celého roku, prohlížet podrobně obrázek po obrázku, učit se hudební nástroje, barvy, počítat děti, knížky a jiné předměty na obrázcích nebo hledat zatoulanou kočku. Detailů najdete v knize spoustu. Vtipné jsou i různé převleky dětí, najdete Darth Vadera, princezny, indiány,  duchy, sultány, andílky, vlka, doktorku nebo slunečnici.

Přínosná může být i pro děti, které mají do školky teprve nastoupit. Je v ní vše jako ve školce opravdové: třída, umývárna, děti bez rodičů, učitelka, různé možnosti trávení času ve školce. Jedinou výtku bych měla k tomu, že dění na stránkách připomíná jeden velký večírek. Děti pobíhají, někdo jí, jiný si hraje, někde je sice náznak organizované aktivity, ale z knížky by dítě mohlo získat mylný dojem, že poslouchat nebude potřeba. No, ale proč je na začátek neopít rohlíkem 🙂 .

Moje hodnocení: 85 % (hodnotím o něco nižším procentem než Rok v lese)

 

Bibliografické údaje:

Autor: Przemysław Liput

Nakladatel: Host (2018)

Počet stran: 28

 

Kam dál:

Logicky Rok v lese. Podobný koncept využila také Susane Rotraut Bernerová u knih Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc.

Nyní vychází hodně zajímavá kniha Čí je to kostra autorské dvojice Henri Cap a Raphaël Martin a v září Mapovník aneb S pastelkou na cestě kolem světa Aleksandra a Daniel Mizielińští, autorů Map a Pod zemí, pod vodou

 

Co budu číst já:

Čtu Dvě sestry Åsne Seierstadové. Pak čeká Dědina Petry Dvořákové a stále se moc těším na Běsu Dity Táborské. Ve výčtu knih jsem také dlouho nezmínila Nový čas Idy Jessenové