Švédsko je moje srdcovka. Zvláštní začátek do knížku, která není od švédského autora, že? Vím, Katja Kettu je z Finska. Od Švédska je to přeci jen kousek :o).

Před lety jsem o severské literatuře nevěděla vůbec nic. Pokud se nepletu, kromě knížek od Astrid Lindgrenové jsem přečetla jen čtyři další: Poloviční bratr, Ať vejde ten pravý, Popmusic z Vittuly a Muž, který zemřel jako losos. Pak přišel Stieg Larsson a Milénium. První díl byl dokonalý, druhý o něco slabší, třetí pecka, jako komplet to nemělo chybu. Tak jsem začala číst severskou krimi a učit se švédštinu.

Nejdříve jsem četla jen detektivky, od Švédska jsem přešla i do Norska. Ale sever Evropy nejsou jen vraždy, tedy posun směr Jonas Jonasson nebo Fredrik Backman. Objevila jsem také Pasi Ilmari Jääskeläinena a jeho Lauru Sněžnou (super skvěle mimo :o)), Majgull Axelssonovou (o ní někdy příště), jako správná knihomolka a knihofilka jsem nemohla minout knižní radost Čtenáři z Broken Wheel doporučují (a doporučuji i já). Dceru i sebe jsem uspávala při Králíčkovi, který nemohl usnout, Slůně jsem tedy zatím nezkoušela. Našla jsem i Katju Kettu. S Porodní bábou jsem měla trochu problém, úplně mi nesedla. Proto jsem tedy uvažovala, jestli si mám přečíst i Sběratele dýmek. Ale je přeci ze severu, tak jsem neodolala a dobře jsem udělala.

Ve Sběrateli se sice objevují postavy z Porodní báby, ale určitě nemusíte nejdříve číst Bábu. Sběratel dýmek je povídková knížka. Je o deseti dýmkách, každá má svou historii, každá figuruje v jedné povídce. Myslím, že na své si přijde každý. Příznivce tajemna, historie, válečné beletrie, vlastně trochu i detektivek a samozřejmě typického finského tajemna. Dýmky cestují v čase, po světě i mimo svět.

Mně se nejvíce Dýmka č. 32 (Křišťálová noc), Dýmka č. 23 (Gríša) a Dýmka č. 12 a 13 (Rio a Ledolam). Dýmka č. 32 se bude líbit každému, kdo čte o druhé světové válce a holocaustu, Dýmka č. 23 zase těm, kteří se zajímají o historii carského Ruska a hlavně o Rasputina. Víte, že 30.12. uplynulo přesně sto let od jeho vraždy? A aby výroční nebylo málo, Rasputin se narodil 21.1. 1869… Dýmka č. 12 je o ženomuži a její/jeho cestě, jak žít sám(a) se sebou i dalšími okolo a Dýmka č. 13 představuje skvělé magicky finské ukončení.

Asi dám ještě jednu šanci Porodní bábě a přečtu si ji znova…

 

Moje hodnocení: 85 %

 

Kam dál:

Vlastně cokoli, co je uvedeno v článku. Pokud jste zatím četli hlavně severské detektivky (já nyní objevuji Kristinu Ohlsson), zkuste i něco jiného. Když to nebude Katja Kettu, nevadí, výběr je opravdu široký.

 

Co si chci přečíst:

Lesní lišky. Zatím mám přečtenou jen první povídku. O Liškách tak někdy příště :o).

Letné světlo a potom príde noc (vyšlo jen ve slovenštině)