Po delší době knižní zklamání. A to měla kniha velmi atraktivní vstupní proměnné – divoká příroda izolovaného ostrova se skupinou vědců/lehkých asociálů, smrt jednoho z nich, nehody dalších, nemožnost úniku ostatních. Po přečtení anotace se mi hned vybavil Peter May a jeho trilogie z ostrova Lewis. Ale ups, sáhla jsem vedle. Peter May má sice v knihách plno popisů čehokoli (přírody, jídla, pití nebo čínské historie), ale ty zápletku doplňují, nezadupou ji. Zločin v uzavřené společnosti může zase evokovat detektivky ve stylu Agathy Christie nebo třeba Ženu z kajuty č. 10 Ruth Ware. Jenže ono taky ne.

Fotografka přírody Miranda si jako svou další destinaci vybrala Farallonské ostrovy, kterým se také říká ostrovy Mrtvých. Označení je to přiléhavé. Na ostrovech vládnou nehostinné podmínky, kdy stačí jedno uklouznutí a hrozí pád s velmi pravděpodobně fatálním koncem, vedle toho nebezpečná zvířata, jež vědci studují a Miranda fotí. Mrtvým se může stát kdykoli kdokoli. Děj mapuje dění na ostrovech a retrospektivně se vrací do minulosti Mirandy. Zlomovým okamžikem se pro ni stala tragická smrt matky. Od té doby jí Miranda píše dopisy a schovává jen na nejrůznějších místech. V dopisech líčí i velkou část událostí na ostrovech, spoustu a spoustu detailů přírody, vraždu i zvláštní nehody.

Nápad dobrý, forma dopisů matce a snaha vyrovnat se s minulostí zajímavá, nicméně na vraždu čekáte desítky stran a nic se neděje, Abby Geniová jen líčí přírodu. Nakonec se mrtvola konečně najde, pak se stane několik nehod, ale vysvětlení je bohužel bez fantazie. A přitom možností by bylo tolik. Psychologický thriller si představuji trochu jinak.

Abych nebyla jen negativní, pokud rádi čtete o přírodě a libujete si v popisech různých scenérií, je to kniha přesně pro vás.

Moje hodnocení: 50 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Abby Geniová

Nakladatel: Host (2018)

Počet stran: 328

 

Kam dál:

Cokoli od Petera Maye – jeho styl je jedinečný, chvíli mi trvalo, než jsem si na něj zvykla, ale teď je jedním z mých nej krimi autorů. A už dlouho jsem nedoporučovala Åsu Larsson, ta je taky výborná.

 

Co budu  číst:

Začínám Pražské jaro Simona Mawera