Po delší španělská kniha, po delší době vztahovka, po delší době knižní zklamání. Aneb Ta druhá ve zkratce. Přitom to vypadalo docela zajímavě. Grafická designéra Anna žije již mnoho let s Nelem. Ten chtěl studovat žurnalistiku, ale u přijímacích zkoušek nebyl úspěšný a musel se spokojit se zeměpisem a dějepisem.

Když se mu podařilo získat v novinách místo s třináctým a čtrnáctým platem a vlastní kanceláří, na jinou kariéru už pak přestal pomýšlet. Byl sice jenom na obchodním oddělení, dobře, ale už tam byl, a možná časem…“

Jenomže času uplynula spousta. Partneři překonali jednu krizi, Nel se přehoupl přes čtyřicítku, Anna se k ní blížila. Dlouhé roky si vlastně jen užívali, finance jim bohatě stačily na pokrytí potřeb, řešili práci a na další věci bylo v jejich pojetí ještě dost času. Když ale Nel o zaměstnání přišel, problémy a zejména Annina nespokojenost začaly pomalu vyplout na povrch, ožily staré křivdy a Annina touha po dítěti.

Většina konfliktů, které s Nelem mají, se odehrává v její mysli: vůl, pitomec, idiot. Anna má spočítáno (protože ona počítá pořád), že pomocí takových výlevů redukuje hádky na polovinu, Tak se snaží vykompenzovat vliv proměnné, kterou je Nel.“

Kompenzuje se jí to ještě hůř, když potká o 18 let mladšího Tea. Začíná tak kolotoč tajných schůzek, sexu a lží. Ačkoli je Anna rozhodnutá, že vztah co možná nejdříve ukončí, v dané chvíli nemůže a s Teem se schází znova. Skloubit Nela, Tea a vidinu dítěte nicméně půjde dost těžko.

Do knihy jsem se nedokázala začíst. Tak nějak divně visela mezi žánry. Pokud by to byla čistá romance, asi bych po ní s největší pravděpodobností nesáhla, ale bylo by to čitelné. Nespokojená žena, v tu chvíli neúspěšný muž, ona hledá únik a najde jej v podobě mladého milence. Lehce klišé, ale své čtenáře by si to jistě našlo. Jenže kromě mimomanželské linky píše autorka hodně o ekonomické krizi ve Španělsku, vysoké nezaměstnanosti, ztrátě jistot a zaběhlého života. To by bylo zajímavé téma, ale nebylo dotažené a milostný trojúhelník, jak byl nastaven, to rušil. Moje pozvolna narůstající antipatie vůči Anně čtení ještě víc zkomplikovaly a toho, co by negativa vyvážilo, moc nebylo.

No, snad příště bude líp.

Moje hodnocení: 58 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Marta Rojalsová

Nakladatel: Host (2018)

Počet stran: 359

 

Kam dál:

O vztazích je třeba Víkend v Londýně Jana Folného, Sítě nebo Dědina Petry Dvořákové, Malinka i Běsa Dity Táborské, poetický Podivuhohodný život osamělého pošťáka Denise Thériaulta, o rozpadu vztahu Rekviem za Pluto Adama Chromého, o bilancování i novém vztahu Pršeli ptáci Jocelyne Saucierové, o netypickém trojúhelníku Slunečnice Sarah Winmanové, o vztahu nenaplněném Svévole Leny Andressonové.

 

Co budu číst:

Tatéra z Osvětimi Heather Morrisové.