Zmáťa & Záhada: Všechno dobře dopadne

Zmáťa Čičák bydlí s rodiči a sedmi sourozenci v Hrabošově (dokonalý název pro město, kde bydlí kočičí rodina 🙂 ). Jednoho dne se rodina vypraví vlakem na výlet k babičce Mici. Kočičí máma Alma sice děti přepočítá, ale počty nejsou její silná stránka. Napočítat do osmi nezvládne, a zasněný Zmáťa tak zůstává na nástupišti. Výpravčí ho sice strčí do nejbližšího vlaku, ten však nejede  za babičkou, ale do Helsinek. Když si Zmála uvědomí, že se ztratil, začne plakat, v tom uslyší: „Ahoj! Nechceš se naučit lítat a chytat ocasem světlušky?“ A dál pokračuje: „Na žádném místě nemůžeš být špatně. Všechna místa jsou správná. Takový už je život. … Dostanu tě domů, ale bude to pěkně napínavá jízda.“

Utěšuje ho černý štíhlý kocour cestující s oranžovým kloboukem a modrým batohem s nápisem Mind the gap. Lepší jméno než Záhada by se pro něj hledalo asi hodně těžko. Dobrodružství začíná hned, protože do vlaku přistoupí dva drsní hafani, psí padouši. Velí samozřejmě ten menší, opět se skvělým jménem Brutus Zákeřný. Zmáťa slyší, jak mluví o unesené kočce. Vše si zapíše do deníčku a řekne Záhadovi. Ten hafany už dlouho sleduje, protože unesli ne ledajakou, ale vzácnou ruskou modrou kočku. Cestou k nejvzdálenějšímu majáku ve Finsku projdou Helsinky, dokonale ztvárněné s barevnými domy, zvířaty i lidmi. Prodávají se tam brambory, zelí, ostrovní tuňáci nebo babuščiny pirohy.

Ztracenou kočku nakonec najdou. Ukáže se, že nijak netrpí, ale hafanům připravuje čokoládový krém, větrníky a naučila je i háčkovat (soft stockholmský syndrom ve Finsku 🙂 ). Drsní hafani jak vyšití. Je ale čas vrátit se domů – pro modrou kočku i Zmáťu.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Minka Reittu

Nakladatel: Host (2017)

Počet stran: 48

Doporučená věková kategorie: 4+

 

Knížkou si můžete listovat tady.

 

 

Zmáťa & Záhada: Vzhůru za dobrodružstvím

Návrat k rodině Čičákových se povedl, druhý díl drží vysoko nastavenou laťku dílu prvního. Opět je potřeba vyřešit jednu ztrátu. Neztratí se Zmáťa, ale rybolovorobot, promakaná loď, na které táta Čičák dlouho pracoval. Proběhne křest, loď pak uklidí do rybářské kůlny, ale ráno tam není. Zmáťa se rozhodne, že loď najde. Cítí se trochu provinile, protože neví, jestli kůlnu večer zavřel. Pomáhá mu Záhada, který se u Čičákových najednou objeví. Nečekaně se k nim připojí i Zmáťova malá sestřička Bazalka. Trochu je zdržuje, protože má hlad, chce se jí čůrat a je jí zima. I tak se jim podaří objevit záhadnou stopu. Nejdřív to vypadá, že patří plejtvákovi obrovskému (na kopci 🙂 ), co jiného by mohlo udělat tak velikou rýhu. Až když se Záhada proletí, zjistí, že tajemná stopa nepatří plejtvákovi, ale rybolovorobotovi, kterého táhne pryč jedna postava. A oni vědí, kdo to je!

Těžiště obou knih představují dokonalé ilustrace. Jsou barevné, veselé, skvěle vystihují postavy. Zmáťa je roztomilý, Záhada ladný, štíhlý, s puncem tajemna. Máma laskavá, pečující, táta veliký statný kocour, ostatní koťata vždy různě rozesetá po stránkách. Cestujete po městech i v přírodě. Pečlivě si všímejte všech detailů, v druhém díle třeba rybolovorobota, domečku Čičákových nebo chaloupky Myrty, tajné lásky poustevníka Motáka.

Určitě je na místě také ocenit překlad. Barbora Musilová si s textem vyhrála, třeba jména nemají chybu. Jsou mile dětská a naprosto korespondují s namalovanými postavami i dějem.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Ninka Reittu

Nakladatel: Host (2018)

Počet stran: 40

Doporučená věková kategorie: 4+

 

Knížkou si můžete listovat tady.

 

Moje hodnocení: 85 % pro oba díly

Hodnocení dcery: hm, dobrý. Kdy budeme číst o princeznách nebo Harryho (Pottera)?

Musím přiznat, že po dlouhé době jsme se neshodly. Mně se knížka líbila moc, ilustrace jsou opravdu působivé, text, i když stojí jakoby v pozadí, jim zdatně sekunduje. Dceru knížky úplně nezaujaly. Asi je více ocení kluci a holčičky, co preferují napínavou akci připomínající komiks, a samozřejmě milovníci koček. Je tam dobrodružství, malý kluk a větší tajemňák, ke kterému se dá vzhlížet, takový kočičí předstupeň všech Supermanů, Batmanů a jiných super klaďasů. Objeví se vždy, kde je potřeba, umí nevšední věci, má kouzlo a zachraňuje z nesnází.

 

Co budu číst:

Stále čtu fantasy Ódinovo dítě, pak s největší pravděpodobností Italské boty Henninga Mankella. Vyšly už i jeho Švédské holínky, je třeba dohnat další resty.