U knih Petera Maye máte několik jistot – čtete výbornou detektivku (přivřete oči nad mým stále trvajícím lehce nekritickým nadšením)  a nevyhnete se spoustě popisů, v nich je May nedostižný. Ty místy vnímám jako nesporný klad a prvek charakterizující jeho tvoru, jindy jich je o trochu víc, než bych potřebovala. V trilogii z ostrova Lewis se do detailů věnoval přírodě, v čínských thrillerech historii Číny, kulturní revoluci a běžnému životu v zemi a v pátém díle Akt Enzo jde hlavně o jídlo a alkohol. Enzo vařil, jedl, pil, ochutnával a vychutnával.

„Zbavil mušle tuhého postranního svalu a omyl je. Prodavač ryb z tržnice naproti nu schoval masité šťavnaté noix St. Jacques. Voněly mořem beze stopy rybiny. Rozkrojil je důkladně naostřeným nožem na poloviční medailonky a položil na papírovou utěrku, aby se do ní vpila jejich mléčná vlhkost. Připravil salát. Opatrně naaranžoval do rohu obou čtvercových talířů několik svěžích zelených listů hlávkového salátu, baby špenátu a rukoly a pokapal je hustým sladkým dresinkem z balsamikového octa. Obrátil se ke sporáku, kde čekala rozpálená hluboká profesionální pánev z anodizovaného hliníku. Naklonil ji nejprve na jednu stranu, pak na druhou a po povrchu stekly loužičky bublajícího másla a třpytivého olivového oleje. Přidal svatojakubské mušle. Kuchyň naplnilo syčení i sladká vůně škvařených mořských plodů. Šedesát vteřin a pak je otočil. Spokojeně si prohlížel karamelizovanou krustu na hotové straně medailonků. Dalších šedesát vteřin a potom zanořil hluboko do středu největšího z nich tenkou jehlici. Rychle ji vytáhl a přiložil si ji ke rtům. Pouhým dotykem poznal, že mušle jsou uvnitř teplé, a tedy hotové. Přesně tak akorát.“

Tak akorát je i onoho popisu 🙂 May prostě umí a zbaštíte mu nejen mušle svatého Jakuba. Zpětný ráz je pátým dílem Akt, Enzo Macleod řeší pátou nevyřešenou vraždu z Ruffinova seznamu. Šéfkuchař Marc Frayss patřil k hvězdám oboru a jen několika málo kuchařům oceněným třemi michelinskými hvězdami. Celý život se/si snažil něco dokázat, celý život žil ve strachu, že nebude dost dobrý. A pak přišla zpráva, že má jednu z michelinských hvězd ztratit. Pro muže v jeho postavení a s jeho ambicemi katastrofa. Svolal novináře na tiskovou konferenci, ale zemřel dřív, než stačil cokoli říct. May rozehrál děj jen s několika málo hráči. Enzo vypije spoustu vína a whisky, na ženy v okolí stále působí jako magnet, někdo se ho (opět) pokusí zabít a případ samozřejmě vyřeší. Ze začátku čtete detektivku střihlou s kuchařkou, napětí ale postupně graduje. Měla jsem teorii, byla dobrá a logicky zapadala. Správná ale nebyla. Když si myslíte, že je vyřešeno, dokáže May překvapit.

Pokud jeho knihy čtete, zklamáni nebudete. Nepotřebuje krvavé vraždy nebo dlouhé popisy násilí. Vše zakládá na logice, postupném skládání jednotlivých proměnných, prověřování stop, někdy pomůže náhoda, jindy moderní kriminologické technologie. Na pozadí jednotlivých případů se odvíjí Enzův hodně komplikovaný život. Dvě dcery, jednu z nich opustil v dětství a později se dozvěděl, že ani není jeho. Druhé zemřela matka během porodu. Nově má i syna, vztah s jeho matkou rozhodně není konvenční. Pije, ale není alkoholik, zažil toho hodně, ale neutápí se v depresivních nebo úzkostných stavech. Je požitkář, po pátém díle o tom není pochyb. Bod pro Maye.

Moje hodnocení: 84 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Peter May

Nakladatel: Host (2018)

Počet stran: 303

Kam dál:

Další díl Akt Část Iron má vyjít až na podzim 2019, stejně tak další díl čínských thrillerů Chinese Whispers.

Čínské thrillery vycházejí i jako audioknihy, namluvili je Jana Plodková a Martin Myšička.

 

Co budu číst:

Vychází teď spousta výborných knih, čeká mě jich hodně, a to napříč žánry. Namátkou například non fiction Modlitba za déšť Wojciecha Jagielského, Za oponou války Jakuba Szántó, dočítám fantasy Děti krve a kostí Tomi Adeyemiové, vyšel druhý díl sci-fi série Becky Chambersové Dvě místa na slunci. Zvědavá jsem i na Dopis Kathryn Hughesové, Čas vlků Elisabet Menertové nebo Klub vrahů Pavla Renčína.

Lehkou paralelu s trilogií z ostrova Lewis vidím ve Strážcích světla Abby Geniové.