Další trefa do černého. Nebo spíš do černobílého autobiografického komiksu Debbie (Deborah) Tung. Debbie je introvertka snažící se bez větší úhony přežít v převážně extrovertním světě. Je vysoce senzitivní, empatická, plachá, trápí se nutkavými obavami a nadměrným přemýšlením. Sociální interakce pro ni představuje stres, neustále analyzuje chování své i svého okolí, rozebírá, co si myslí ostatní, trápí se tím. Za vším vidí své selhání, v lepším případě nedostatečnost. Její ideální představa trávení volného času je kombinace knihy, čaje a samoty, resp. společnosti někoho, kdo ji má rád a přijímá ji takovou, jaká je.  Realita je přitom jiná. Studuje, poté nastupuje do zaměstnání, ve kterém není spokojená, musí komunikovat s kolegy, zapojovat se společenského dění a přitom se tvářit, že je to tak v pořádku, i když uvnitř trpí. Své každodenní starosti, expozice stresorům, boje větší i menší, ale také lásku k manželovi, knihám a vlastnímu bezpečnému prostoru zpracovává mj. v komiksových stripech.

„Snažila jsem se mluvit o tom, co zajímalo ostatní.

Zúčastňovala jsem se akcí, na které jsem nechtěla chodit, a snažila jsem se být co nejspolečenštější.

Cítila jsem velký tlak na to, abych splnila očekávání extravertního ideálu.

Nikdy jsem se necítila tak sama jako v těchto chvílích…

A také tak odcizená sama sobě.“

Aaaachchchch! Já se tak těším na víkend! Co máš v plánu?

Nic. Vůbec nic.“

 

Kresba Debbie Tung je specifická, nezaměnitelná. Její komiksová verze má ve většině políček stejné oblečení, pokud se cítí nesvá, naskakuje jí vyrážka v obličeji, valí oči, často drží v ruce knihu nebo čaj. Kresba věrně vystihuje emoce, rozložení Debbie je tak jasně patrné i bez textu.

U takových komiksů je prakticky nedocenitelná jejich přidaná hodnota. Možnost identifikace s autentickou postavou udělá mnohé. V případě Debbie Tung je osobní prožitek jasně patrný. Chvílemi se sice lehce točí v kruhu, ukazuje další a další pro ni náročné situace, komiks nicméně zvládla udržet pohromadě. Ačkoli jsem místy měla pocit, že se probírám stále tím samým, komiks nakonec graduje. Stačilo, aby Debbie akceptovala sama sebe, vyšla ze své komfortní zóny a mnohé vypadá jinak. Jasně, vše zalité slunce hned nebude, ale jedna životní kapitola/jeden komiks se tak může uzavřít. Možná.

 

Moje hodnocení: 89 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Debbie Tung

Nakladatel: Portál (2019)

Počet stran: 184

 

Kam dál:

Debbie Tung vyšel v češtině i další komiks – Ze života knihomolky.

Zkuste také Stínku Daniely Schreiter. Nebo třeba Nevyhnutelnou opotřebovanost citů.

 

Co budu číst:

Rozečetla jsem Koukej, bude to oukej Michaely Dočkalové. Očekávání jsem neměla žádná, ale je to velmi milé překvapení. Pro povídkáře jak dělané.