Myslela jsem si, že od Markéty Pilátové jsem přečetla všechno, ale úplně mně utekly knihy o japonské holčičce Kiko. Kiko a tajemství papírového motýla vyšla v roce 2010, byla nominovaná na cenu Magnesia Litera 2011.

Kiko cestuje s tatínkem, který se živí jako restaurátor knih, po celém světě. Je jí deset, ale zatím nechodila do školy, tatínek jí učí doma, resp. na cestách.

Z malého domku v Japonsku odjížděli na delší dobu pryč tak jednou za dva nebo za tři roky. Kiko už s tatínkem bydlela v Anglii, v Německu, a taky v Austrálii. To byla ale hodně malá, a proto si nepamatuje ani klokany, ani medvídky koala … Její tatínek léčil staré, vzácné knihy, oživoval jejich barvy, zaceloval rány na křehkých stránkách a staral se o to, aby si v nich lidé mohli znova co nejdéle číst.“

Maminka Kiko píše cestopisy, jezdí na motorce a má růžovou helmu. Když knihu dokončí, přijede za Kiko a tatínkem. Postupně se tak všichni sejdou na zámku v Kroměříži. Kiko se ocitne v zemi, kde nerozumí ani slovo. Začne tam chodit do školy a na zámku potká ducha zakleté princezny Františky. Seznamuje se, jak to jen jde. Příběh můžete vnímat ve více rovinách. Je to detektivní dobrodružný příběh, kdy se děti snaží vyřešit záhadu (nejen) zakleté Františky. Ukazuje malou holčičku, která se pohybuje v naprosto neznámém prostředí. Ačkoli nezná jazyk, je schopná si najít přátele.

Pilátová si pohrála i se zažitými stereotypy. Maminka preferující adrenalin, silné motorky a jemný pečující tatínek precizně pracující s detaily v knížkách. Mezi nimi/s nimi Kiko. Ač by mohla být neukotvená, sociálně izolovaná, pendlující po světě s jedním rodičem a druhým jen na chvíli, není tomu tak. Má své jistoty, mezi nimi i skládačky origami, nebojí se výzev a dobrodružství. Kiko představuje zdařilou syntézu více témat – prolínání kultur, starých pověstí s rytíři a princeznami, netypicky žijící rodinu, hledání přátel, respekt k věcem starým a nadšení/touha po těch nových.

Text doprovázejí ilustrace Daniela Michalíka. Kniha jistě zaujme i zvláštním formátem, nápadnou žlutou obálkou s množstvím motýlů, pro děj naprosto nepostradatelných.

 

Moje hodnocení: 87 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Markéta Pilátová

Nakladatel: Meander (2010)

Počet stran: 72

 

Na ukázku se můžete podívat tady.

 

Kam dál:

Zkuste i další autorčiny knihy pro děti, třeba Papírového Pepína nebo Velký úklid. A pokračování o Kiko – Kiko a tulipán.

Nabízí se také Maja a Kim Ivy Mrkvičkové.

 

Co budeme číst:

Tajemný kufr pana Benjamina Pei-Yu Changové.