Malou Emu napsala Zuzana Barilová pro svou dceru. Okruh potencionálních čtenářů je ale o hodně širší. Jde o čtení pro prvňáčky, resp. v tomto případě spíše prvňačky. Jednu takovou mám doma. Čte už sama a baví ji to. Zatím tak stránku nebo dvě denně, nechávám to na ni, aby to bylo pro radost, ne z povinnosti. Učení nápodobou funguje :). Malá Ema má všechny předpoklady, aby ke čtení nalákala i další. Hodně povedená grafika – růžová obálka, růžovo-bílé stránky, krásné ilustrace Markéty Vydrové, šestiletá Ema a spousta zvířátek, králík, štěně, poníci, koně a čerstvě narozené hříbě!, prase, kocour… Funguje to.

Děj s vtipnými zápletkami i trochou napětí je rozdělen do krátkých kapitol. Čtení tak není náročné ani pro začínající čtenáře, i když trvá delší dobu, kontinuitu neztratí. Jako máma malé dcery oceňuji několik proměnných. Možnost identifikace je jasná, holčičky v první a druhé třídě představují dokonalou cílovku. Tu umocňuje i to, že Ema je jedináček (stejně jako moje Kristýnka). V hodně knížkách nebo pohádkách pro malé děti figurují sourozenci, to jedináčky trochu znevýhodňuje. Tady ne. Ani sourozenci nejsou ale ochuzeni, Ema má sestřenici, dětská interakce v rodině tak nechybí. Možná se to zdá banální, ale třeba dcera to řeší, Ema dostala další plusové body.

A ještě k tomu připočtěte věnování: ‚Kouzelné víle Kristýnce, až otevřeš tuhle knížku, buď hrozně moc opatrná. Je plná koťat, štěňat a myší. Ať na Tebe nevypadnu! Zvlášť to prasátko je pěkně těžké!“

Výborné lákadlo, Kristýnka zdatně louská.

Autorský honorář je věnován Nadačnímu fondu dětské onkologie KRTEK.

 

Hodnocení dcery: Růžová knížka, hustý! Tu Emu bych chtěla za kamarádku. Koupíš mi taky štěně? Nebo aspoň myši?

(kapitola Myší balet se jí zatím líbila nejvíc, vtipné)

 

Bibliografické údaje:

Autor: Zuzana Barilová

Ilustrace: Markéta Vydrová

Nakladatel: Grada Publishing pod značkou bambook (2019)

Počet stran: 72

 

Na ukázku se můžete podívat tady.

 

Co bude číst dál:

Společně Černobílé pohádky kolektivu autorů. U nich jde část výtěžku na podporu Společnosti pro ranou péči. Nejvíce se dceři zatím líbily pohádky Petry Soukupové a Dominika Landsmana. Myslím, že skřítka Toaleťáčka asi nic netrumfne.

Já čtu Rychlopalbu Štěpána Kopřivy.