Také jste zjistili tu záhadnou novinu? Zvířátka utíkají nebo vypadávají z ilustrovaných knih, kam patří, jiná se naopak nechávají vtáhnout do knih, kde nemají co pohledávat. Tak pozor na to! Tento znepokojivý trend J se objevil hned ve dvou knížkách: Medvěd Wrr – Po přečtení zavřít! autorské dvojice Michal Široký, Jaromír Štejnar a O vlkovi, který vypadl z knížky Thierryho Robberechta.

Lehce bulvární začátek, vím, ale nemohla jsem odolat.

 

Medvěd Wrr – Po přečtení zavřít

Medvěd je pro mě tak trochu srdcovka. Jsem Hradečák, autoři také a Hradec (Králové) je v kulisách děje nepřehlédnutelný. Vznik knihy bylo možné sledovat na sociálních sítích, takže těšení bylo veliké. Mně se kniha líbila hned při prvním listování, nebyla jsem si ale jistá, jak uspěje u dcery, není tam totiž žádná princezna, zato spousta pirátů. Ale překvapila a potěšila (dcera i knížka :o)). Medvěda už jsem musela číst tak 20x, takže i u holky prošla bez ztráty kytičky.

Má vše, co ke správné pohádce patří, hodné, zlé, hrdinu, který musí vše zachránit. Tady navíc nejde jen o nějakou zakletou nebo ztracenou princeznu, v ohrožení je celý knižní svět. V patách má Wrr nejen piráty, ale také poštovního holuba, jenž nechce přijít o profesní čest a medvěda vrátit tam, kam podle něj patří. A to se Wrr původně jen začetl a nechal se vtáhnout do děje víc, než čekal.

Kniha přináší zajímavou a nezvyklou zápletku, ale také krásné ilustrace, je vymazlená do nejmenších detailů. Jen ji nezapomeňte po přečtení zavřít! Nemůžete přeci riskovat zkázu knižního světa.

Moje hodnocení: 89 %

 

Bibliografické údaje:

Autoři: Michal Široký, Jaromír Štejnar

Nakladatel: The WRR

Počet stran: 56

 

O vlkovi, který vypadl z knížky

Ideální cílovou skupinu podle mě představují děti 2+. Dějová linka je nenáročná, z knížky O vlkovi vypadl vlk, který se svou knížku snaží zase najít, aby se do ní mohl vrátit. Moc mu to nejde, z hodně knížek ho jejich hrdinové vyhazují. Vlk se bojí nejen záhadných tvorů v nich, ale i mimo knížky, protože u knihovničky na něj číhá kocour, který ho chce sežrat. Nevzdává to a hledá, co mu síly (a odvaha) stačí. Setká s ovečkami, dinosaury, princeznami i Karkulkou, své si tak v knížce najdou holčičky i kluci. Navíc se otevírá velký prostor pro rodiče, kniha může sloužit jako odrazový můstek pro další pohádky, ať už ve čtené nebo vyprávěné podobě.

Je to pohádka o pohádkách, kde nechybí happy end. No, i když vlastně… vybral si ten vlk nakonec správně?

 

Moje hodnocení: 82 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Thierry Robberecht

Nakladatel: Paseka (2017)

Počet stran: 24