Na úvod recenze musím přiznat, že jsem Minecraftem nepolíbená. Jsem už trochu odrostlejší, dcera zase ještě úplně nedorostla. To jsem si alespoň myslela. Skutečnost je trochu jiná, spolužáci ve školce/teď v první třídě už Minecraft řeší a dceři vadilo, že netuší, o čem se (převážně) kluci baví. A tak přišel čas na Minecraft komiks.

Po přečtené první třetině kniha dceru nebavila. Vadilo jí, že je tam víc kluků než holek (ještě lehce podlého stereotypům, i když Lego Friends zdatně konkuruje hokej nebo Hvězdné války). Pak ale nastal zlom. Dívky z komiksu, Grace a Candace, měly nápad a něco se jim povedlo. Nejdřív u čtení polehávala, pak si sedla a konec jsem dočítala v jejím sedu vzpřímeném :). A tak se u nás z ‚klučičí‘ počítačové hry stal komiks i pro holky.

Mně jako rodiči, co nechce, aby dítě zbytečně vysedávalo u počítače, se líbilo celkové pojetí. Jde sice primárně o počítačovou hru, čtení ale nabízí (naštěstí) o něco víc. Tyler se s rodiči přestěhoval daleko od svých kamarádů. Zůstává s nimi v kontaktu díky hře, která mu pomáhá překonat počáteční pocit izolace a obavy z nového. Díky hře se nakonec seznámí i s kluky ze své nové školy (náhoda :)). Líbil se mi závěr knihy, kdy se holky dohodly, že se sejdou i ve skutečnosti, nejen ve hře.

Říkala jsem si … Ráda s tebou chodím na výpravy a už dávno jsme odvážné duo. Ale možná … Nechtěla bys jít ven, jen my dvě, někdy po škole. Jako … ve skutečnosti?“

 Komiks je doporučený pro děti 6+, za mě souhlas. Zápletku dítě snadno pochopí, je tam vše, co by takovou cílovku mělo nalákat – klučičí i holčičí postavy, se kterými se čtenář může identifikovat, dobrodružství, odvaha jednotlivce i sounáležitost ke skupině, možnost spolehnout se jeden na druhého. A samozřejmě profláknutá „značka“. Vedle toho prolínání hry a skutečnosti, ztráta starého a obava z nového.  Kresba je jednoduchá, ale vyjadřuje vše potřebné. Velikost a uspořádání jednotlivých okem umocňuje postupně vzrůstající napětí.

Na konci nechybí ani pár stránek s procesem tvorby, ty měly u dcery úspěch.

Nebyla jsem si úplně jistá, co od knihy očekávat, ale mile překvapila. Podle mě splňuje vše potřebné v kategorii „můj první komiks“. Bonus v tom, že dítěti podstrčíte knihu a ono bude vědět, o čem se baví vrstevníci hrající hry.

 

Hodnocení dcery: To jsem nečekala. Není to zas tak klučičí, jak jsem si myslela. Líbily se mi ty holky, jsou odvážné.

 

Bibliografické údaje:

Scénář: Sfé R. Monster

Kresba: Sarah Graleyová

Nakladatel: CREW (2019)

Počet stran: 88

 

Na ukázku se můžete podívat tady.

 

Co budeme číst:

Vyšel další díl Kůstka.

Z novinek neprošvihněte pohádku Jiřího Wolkera Zámek a pomenač. Moc pěkné. Více brzy.