Prvotina Klary Persson Molly & Zuza o dvojčatech spojených copy se ve Švédsku stala obrázkovou knihou roku 2012 a zároveň nejlepším debutem. Její druhá kniha Maxmilian a Minimalian byla nominována na Augustovu cenu. Vztahy Klaře Persson sedí, zůstává u nich i ve Slova, kde jste?

Žofka chce říct Uce strašně důležitou věc. Že pro nic hodně znamená … že je pro ni důležitá … že ji má ráda … že je pro ni lepší než prskavka, duha, sluneční prasátko nebo cukrová vata.  Ale nejde to, najednou se jí ztratí slova. Jak nejlépe vyjádřit něco tak důležitého? Tak, aby ten druhý pochopil, co mu chcete říct? Žofka přemýšlí, hledá správnou formu, ta nejlepší slova.

Kdepak, s malými slovy to vůbec

nebyl dobrý nápad.

Ona přece chce říct velkou věc!

Vlastně tu nejdůležitější věc na světě!

Dobře, když tedy chce říct velkou

věc, musí mít velké slovo. Jaká slova

jsou velká?

Patří velká slova k velkým VĚCEM?

Nebo jsou velká slova taková, která

mají co nejvíce písmen?

Nejzacuckovanější propletenec, neospravedlnitelná nepřizpůsobivost.

Ne, takhle to nepůjde. Je to hrozně

zamotané. Dlouhá slova se snadno

zašmodrchají jedno do druhého.“

 

Text vyjadřující vše potřebné, typické ilustrace Klary Persson a podnět k zamyšlení (nejen) pro malé čtenáře. Co znamená mít rád? Rádi můžeme mít věci i lidi, čokoládu, zmrzlinu, badminton, kamaráda, kamarádku, partnera, partnerku. Ono mám tě rád/mám rád ale není vždy stejné. A jak to říct někomu, komu to moc chcete říct a zároveň se toho bojíte? Dál se cit vůbec vyjádřit? Budou na to slova stačit?

Další z knih, které sice máte za chvíli přečtené, ale povídat si o nich můžete o hodně déle. Takové mám moc ráda.

 

Moje hodnocení: 89 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Klara Persson

Nakladatel: Meander (2017)

Počet stran: 28

 

Na ukázku se můžete podívat tady.

 

Kam dál:

Molly & Zuza Klary Persson. Švédských autorů píšících pro děti je spousta – nejen nejznámější Astrid Lindgren, ale také Selma Lagerlöf, Lena Anderson, ve Finsku žijící, ale švédsky píšící Tove Jansson, Frida Nilsson, Åsa Larsson, Jakob Wegelius, Barbro Lindgren, Maja Säfström nebo třeba Anna Bengtsson.

 

Co budu číst:

Claytonův most Markuse Zusaka.