O knížce Spočítej hvězdy jsem nějakou dobu věděla, ale v záplavě novinek jsem její přečtení odkládala. Na takové knížky je prostě potřeba mít náladu. Četla jsem detektivky (třeba Poslední poutník nebo Rozkazy z Berlína), lehkou romantiku (Ostrov s vůní čerstvého chleba), české knížky (Lucemburská zahrada, povídkové sbírky), pak třeba Bůh v troskách, až jsem se dostala ke Kdysi. A to byl jen krůček ke Spočítej hvězdy. Je to knížka tenká (jen 128 stran), na její přečtení vlastně stačila jen chvilka. I o ní ale platí, že počet stran jistě není rozhodující, kvalita rozhodně vyhrála nad kvantitou.

Jde vlastně o komorní příběh dvou dánských rodin, jedna z nich je samozřejmě židovská. Bydlí v jednom domě, jejich dcery si spolu hrají, jsou nejlepší kamarádky, maminky se scházejí nad kávou, i když už není k dostání a jde jen o teplou vodu s bylinkami. Běžné životy mění nejen válka, ale i vyznání. Když musel rabín vydat seznam všech Židů nacistům (asi 7000 lidí), aby je mohli odsunout, stihl je varovat. Stalo se pak něco neskutečného. Dánové své židovské sousedy schovávali a většině se také podařilo dostat se do neutrálního Švédska. V knížce to trefně popsala maminka jedné z dívek – ‚od čeho jsou přátelé‘. Annemarie, Ellen i jejich rodiny jsou smyšlené, ale na pozadí jejich příběhu Lois Lowryová ukazuje statečnost běžných Dánů, odboje i krále Christina X, který kapituloval, aby své Dánsko zachránil.

Po dočtení knížky si o králi vyhledala nějaké informace. Narazila jsem i na věc, kterou popisuje autorka. Král se v během války rád projížděl na koni, aniž by jej doprovázela stáž. Když se nacistický voják zeptal, kdo je to a jak je možné, že jej nikdo nechrání, chlapec mu odpověděl, že jej chrání všichni Dánové.

V doslovu Lois Lowryová přibližuje detaily odboje. Jedním reálných odbojářem byl i Kim Malhte-Bruun. S jeho tváří se vše stává o kousek reálnější.

Zdroj: http://politiken.dk/kultur/boger/faglitteratur_boger/premium/ECE1832690/ung-modstandshelts-breve-er-stadig-staerk-og-moden-laesning/

Kim Malhte-Bruun byl nasisty popraven v 21 letech.

Moje hodnocení: 90 %

Kam dál:
Osvětimská knihovnice
Kdysi
Vypravěčka
Nejmenuji se Miriam
Narodili se, aby přežili
Noc
Chudí v Lodži
Vyvolení
Jsou světla, která nevidíme
Život za životem
Bůh v troskách