Sledovat knihy na sociálních sítích nemá (skoro žádnou) chybu. Máte přehled, víte, co vychází, sledujete lidi s podobným knižním vkusem, máte radost, že někdo sleduje vás. Nikdy se ale nezbavíte pocitu, že všechny ty knihy prostě nedokážete přečíst. Vytipujete si favority, jedna, dvě nebo tři nadšené recenze vás neochvějně přesvědčí, jo, tohle musím mít. Musela jsem tak mít i V pasti lží B. A. Paris, knihu, která by mě jinak s největší pravděpodobností minula. A byla by to škoda.

Jde o druhou knihu autorky. Stejně jako u prvotiny zůstává na poli psychologického thrilleru. Žádný pomalý rozjezd nečekejte. Už na třetí straně poslala B. A. Paris Cass, hlavní postavu, v noci a v bouřce do lesa. Poryvy větru hýbají čímkoli, Cass drží auto na silnici jen silou vůle. V naprosté samotě před sebou vidí auto a v něm možná nějakou ženu. Má vystoupit? Zůstat v autě? Je to past? Potřebuje žena pomoct? Nevystoupí, ale ani hned neodjede. Žena zůstává v autě, Cass se nakonec vydává domů. Dojede už bez obtíží, ale druhý den se dozví, že žena zemřela, byla zavražděna. Mohla jí nějak pomoct? Co kdyby se rozhodla jinak, přežila by žena? Co kdyby vrah zabil i ji? Nemůže se zbavit pocitu viny, upřednostnila sama sebe před možnou záchranou někoho jiného. Navíc to nebyl jen tak někdo, ale žena, kterou Cass znala. Co je to za člověka? Výčitky jsou neustálé, mísí se se strachem, protože vraha nedopadli, může být kdekoli. Situace se ještě více komplikuje, Cass začíná zapomínat na smluvené schůzky nebo sliby, jež dala, přestává zvládat běžné domácí práce. Má strach, že vrah by mohl jít i po ní. Trpí posttraumatickou stresovou poruchu? Je přepracovaná? Propuká u ní předčasná demence? Poslední možnost by vzhledem k její rodině byla logickým vysvětlením. Nebo je to všechno jinak? Může věřit sama sobě? Svému okolí? Osobní selhání se jen kupí, skutečnost a její interpretace se zdá být jasná.

Kniha je jedna velká jízda. Střípky Cassina zhroucení skládá B. A. Paris umně dohromady, vy jen rychle obracíte jednu stránku za druhou. Formu i vystavění příběhu jsem si užila. S knihou mám vlastně jen jeden problém. Pro někoho by to mohl být spoiler, v tom případě nečtěte do konce odstavce. Vadí mi český nález. V originále se kniha jmenuje The Breakdown – zhroucení, to je výborné a knihu dokonale vystihuje. Dává prostor pro fantazii čtenáře, sbíráte informace a přemýšlíte, proč se Cass hroutí. Jenže ona je v pasti lží. Příliš návodné.

Moje hodnocení: 82 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: B. A. Paris

Nakladatel: Motto (2018)

Počet stran: 304

 

Kam dál:

Psychologické thrillery nejsou úplně moje parketa, nejsem proto ten nejlepší, kdo by měl doporučovat podobné knihy. V plánu mám přečíst první knihu B. A. Paris Za zavřenými dveřmi. Uvažuji také o Lži/Útěku nebo Zmizelé C. L. Taylor, Manželech odvedle/Někoho v cizím domě Shari Lapeny.

Právě vyšel také psychologický thriller Nesvá od Emily Lockhartové, autorky Ostrova lhářů.

Co budu číst:

Doma už nějakou chvíli mám Ptačí tribunál Agnes Ravatnové, ale před ním jsem chtěla přečíst její předchozí knihu – 53. týden. Právě tak činím 🙂