S dcerou postupně objevujeme knihy Fridy Nilsson, a to na více frontách. Ve škole se dějou věci! jsme poslouchaly jako audioknihu, Gorila a já právě čteme. Pěkný mix Astrid Lindgrenové a Tima Parvely.

Sedmiletá Hedvika bydlí na samotě v Ängatorpu, typickém švédském červeném domku. Závidí Lise Astrid Lindgrenové, protože měla hned vedle sebe kamarádky Annu a Brittu. Blízko Hedviky nebydlí nikdo, a tak se nudí. Vše se mění, když nastupuje do první třídy. Škola pro ni znamená nejen začátek něčeho nového, ale také možnost rozptýlit se, narušit zaběhlý stereotyp. Ačkoli start nevypadá úplně růžově, rychle se skamarádí s Lindou a začnou spolu vymýšlet jednu blbost za druhou. Nebo jinak – jejich nápady jsou většinou dobře míněné, ale holky nedomyslí, co vše by se mohlo stát. Hedvika tak během hry zavře kamarádku v kůlně, když to vypadá, že se do role splašeného koně vžila víc, než bylo potřeba. S Lindou realizují dokonalý plán, aby už nemusely dojídat celý oběd v jídelně. Až později jim dojde, že voda s elektřinou nejdou tak úplně dohromady. Chce se krásně nechat ostříhat jako maminka, touží přesně po takové patce, jakou má ona, ale myslí si, že se tomu říká ježek. Nový účes vznikne den před školním focením, ale i tak/právě proto vypadá na fotce jako rebelka úplně nad věcí. Dostane novou hru, ale ta je tak děsivá, že prostě musí podvádět. Strach z úkolů, které má v sobě ukryté zákeřná stolní zábava, jí prostě nedovolí hrát poctivě. Hedvika osciluje mezi dětskou bezelstností a jemným intrikařením, které se většinou obrání proti ní. Frida Nilsson  popisuje situace i dětské myšlenkové pochody naprosto realisticky a uvěřitelně, během poslechu/čtení tak musí souhlasně přikyvovat nejeden rodič/dítě.

Hedvice velmi dobře sekundují rodiče a ve škole pan učitel, toho děti zatím nezničily jako vyučujícího Elly Tima Parvely.  

Audioknihu namluvila Tereza Dočkalová. Ona sama ustupuje jakoby do pozadí, nechává plně vyniknout Hedviku. Zprostředkovává její údiv, nadšení, opovržení nebo naprostou samozřejmost věcí, které prožívá. Pěkné, s potenciálem zaujmout děti i dospělé.

 

Moje hodnocení: 83 %

Ella ve škole a Ella a kamarádi Tima Parvely se mi líbily o trochu víc. Jeho laskavý, milý humor velmi podobný humoru Šimka a Grossmanna nasadil laťku hodně, pan učitele uklidňujícího se šňůrkou s korálky jen tak něco nepřekoná. Frida Nisson ale rozhodně nezklamala.

Hodnocení dcery: Už se těším do školy! (ideální načasování)

 

Bibliografické údaje:

Autor: Frida Nilsson

Režie: Anna Marie Kratochvílová

Interpret: Tereza Dočkalová

Vydavatel: Tympanum

Délka: 3 hodiny a 1 minuta

 

Za poskytnutí audioknihy díky portálu Audiotéka, kde si můžeme poslechnout ukázku.

 

Nakladatel knižní verze: Portál (2019)

Počet stran: 136

Ukázku si můžete přečíst tady.

 

Kam dál:

Jestli jste nečetli, zkuste Ellu ve škole a Ellu a kamarády Tima Parvely, spoluautora série Kepler62, jejíž poslední díl vyjde brzy.

My čteme Gorilu a já Fridy Nilsson. I ta vyšla jako audiokniha v interpretaci Marthy Issové.