Dnešní recenze bude opět oříšek. Napsat ji a nevyzradit nic důležitého je celkem výzva. Takže…

Začněme základními proměnnými, je to thriller. A nejen to, je to hodně napínavý thriller. A ještě lépe, je to hodně napínavý thriller s překvapivým koncem. Myslela jsem si, že asi vím, kam vše směřuje, nevzala jsem ale dostatečně v úvahu jednu zásadní proměnnou. Ta mi do děje logicky nezapadala, místy jsem se nad ní pozastavovala, netušila jsem, jak moc je důležitá.

David a Adele jsou manželé, on pracuje jako psychiatr, ona je v domácnosti, vaří, pečuje o dům i o sebe, vytváří iluzi dokonalého domova. Pro zevního pozorovatele tvoří bezchybný pár. Znají se od dětství, on byl syn farmáře, ona žila v honosném sídle, kde jí nic nescházelo. Zamilovali se do sebe. V té době už měla Adele tajemství. Po neštěstí, které málem nepřežila, přidala tajemství další, postupně je kupila a některá z nich umně využívala, aby dosáhla svého. Vztah vystavěli na chatrných základech, ale/právě proto vydržel hodně dlouho. Až David potkal Louise, rozvedenou ženu žijící se synem. Louise není jen náhodná známost, s níž se líbal v baru, pracuje na psychiatrické klinice, kam David nastupuje. Musel změnit zaměstnání. Zase. David a Louise se začnou pravidelně scházet. Aby vše nebylo tak jednoduché a předvídatelné, Louise se náhodou setká s Adele a postupně se z nich stávají přítelkyně. Opravdu to bylo náhodou? Obě ženy pojí zvláštní snové prožitky, Louise pod vedením Adele získává kontrolu nad nočními můrami, které ji roky trápily. Adele velmi pečlivě dávkuje informace ze svého manželského života, Louise se do všeho zaplete víc, než původně předpokládala. Líčení událostí v podání Davida a Adele se dostávají do rozporu, komu může věřit? Co vše skrývají? Během čtení vás logicky musí napadnout otázka, kam až lze zajít pro lásku? Co vše se může za lásku vydávat? Co jsme pro ni schopni obětovat? Kdy láska končí a začíná manipulace a potřeba ovládat a kontrolovat druhého?

Kniha je velmi dobře napsaná. Ve vyprávění se v drtivé většině střídají Louise a Adele, současnost se prolíná s minulostí, to dodává ději dynamičnost. Jen ten konec… Je to něco, co jsem nečekala, i když to k tomu směřovalo, což musím zpětně uznat. Pointu autorka vystavěla dokonale. Když si myslíte, že víte vše, přijde další překvapení. Myslela jsem si, že budu knihu hodnotit velmi vysoko, konec několik procent ubral. Ocenila bych o něco méně vyhrocenou verzi. Myslím tím druhé dveře – ti z vás, kdo knihu budou číst, pochopí. Dejte vědět, co vy na to.

Až při psaní recenze jsem si přečetla originální název knihy. Český je super, i když možná trochu zavádějící, původní nemá chybu.

 

Moje hodnocení: 74 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Sarah Pinborough

Počet stran: 304

Nakladatel: Metafora

 

Kam dál:

Hned mi naskočily Osudy a běsy Lauren Groffové. Zatím jsem knížku nečetla, i když ji mám docela dlouho koupenou. Myslím, že ještě chvíli počká.

Na začátku čtení jsem myslela na podobnost s Dívkou ve vlaku Pauly Hawkinsové, hodně alkoholu, zvláštní hlavní hrdinka, vyprávění z pohledu více postav, život manželský i milenecký, snaha dopátrat se pravdy. Později jsem si vzpomněla na Dubnovou čarodějku Majgull Axelssonové. Celkem posun.

 

Co budu číst:

Chtělo by to něco hodně pozitivního, co by přebilo lehkou pachuť, která zůstala po Ví o tobě (nemyslím zpracování, ale zápletku). Třeba Šťastnou knihu Barbory Šťastné nebo Hygge :o).