Na okraji je další ž řady severských detektivek/krimi/thrillerů. A po dočtení můžu říct, že další z řady těch povedených. Je dokonale severská, i když by se to na první pohled nemuselo zdát. Nečekejte v ní krvavá jatka nebo psychopatického vraha. Věnuje se další z typických švédských domén, a to jsou sociální aspekty.
Děj zasadila Lina Bengtsdotterová do malé švédské vesnice Gullspang ležící hluboko v lesích. Okolo nikde nic. Velkou část obyvatel živí místní továrna, rodina jejího majitele má výsadní postavení a beze zbytku jej využívá. Děti chodí do školy (někdy za ní), večery tráví v krámě, místě bujarých akcí, kde je vše povoleno, alkohol, drogy, sex. Je jedno, jestli jim je třináct nebo sedmnáct. Matky ve městě berou antidepresiva, mají doma lékárničky medikamentů všeho druhu koupených bez předpisu na internetu. Když byly malé, věřily tomu, že nebudou stejné jako jejich rodiče, že budou žít líp, že se nenechají semlít okolnostmi a alkoholem.
Charlie se snažila, ale v mnohých ohledech prozatím selhává. Dětství v Gullspangu se na ní podepsalo víc, než by chtěla. Matka alkoholička pořádala legendární pitky, jejich dům Štístkov byl centrem všeho, čímž spořádaná společnost opovrhovala. Charlie sice z Gullspangu odešla. Začala pracovat u policie ve Stockholmu a na oddělení patří k nejlepším. Ve volném čase ale také pije, navázat perspektivní vztah se jí nedaří, a tak bere muže jako spotřební zboží. Úzkost zahání léky. S minulostí svojí i celé rodiny je konfrontována, když se v Gullspangu ztratí sedmnáctiletá Annabelle a ona jede s kolegou objasnit její zmizení.
V ději se prolíná více časových rovin – současnost a hledání Annabelle, den, kdy se ztratila, a ještě příběh dvou dívek, kamarádek žijících o řadu let dříve. O těch dlouhou dobu netušíte, co jsou zač, rozuzlení a odrytí jejich identity a vysvětlují mnohé. Všechny dílky tak do sebe zapadnou.
Na okraji je první díl série. Lina Bengtsdotterová sice vsadila na lehké krimi klišé – nevyrovnaná hlavní ženská postava, úzkostná porucha a alkohol, tady to ale nevadí. Alkoholismus zasadila do širokého kontextu, velmi přesvědčivě vystavěla celou komunitu Gullspangu i samotnou Charlie.
Ocenit je potřeba také český název Na okraji – lze ho chápat ve více rovinách. Rodina Charlie stojí na okraji společnosti, jejich dům je na okraji jezera (důležitého pro děj) a sama Charlie stojí na hranici závislosti, ze které by bylo velmi těžké se dostat. V originále se kniha jmenuje jen Annabelle, Na okraji mi přijde výstižnější a s ohledem na více možných interpretací hravější, nápaditější.
Moje hodnocení: 89 %
Bibliografické údaje:
Autor: Lina Bengtsdotterová
Nakladatel: Cosmopolis (2018)
Počet stran: 320
Kam dál:
Doporučovat severskou krimi ode mě už moc originální nebude 🙂 V souvislosti s Na okraji mě jako první napadla Åsa Larssonové a její Rebecka Martinssonová, která musela odejít z rodné Kiruny. Po letech se tam vrací po vraždě bratra její kamarádky. Drsný život na severu, konfrontace s minulostí a komunitním životem.
Pospolitě (až do určitého okamžiku) žil třeba i Medvědín Fredrika Backmana. Když ale jdete hloub, odkryjete mnohé.
Co budu číst:
Zůstávám na severu a jdu na Expedici. Bea Uusma napsala pro mě neodolatelnou knihu.
V krimi kategorii na mě čeká Tatérka Alison Belshamové.
Napsat komentář