Tajná historie je první román Donny Tartt, držitelky Pulitzerovy ceny. Na románu začala pracovat již v době svého vysokoškolského studia klasické literatury. Vydala jej v roce 1992, tj. ve svých 29 letech.
Richard je studentem univerzity ve Vermontu. Pochází ze skromných poměrů, jeho dětství by se jistě nedalo označit jako harmonické. Univerzita mu otvírá dveře do jiného světa. A dveře do úplně jiné dimenze nabízí změna jeho původního oboru na studium klasické řečtiny. Dostane se do velmi malé a velmi uzavřené elitní skupiny pětice, nyní tedy šestice, studentů vedené charismatickým profesorem. Ostatních studentů se straní, protože jim nejsou dost dobří. Jsou chytří, povýšení, experimentují sami se sebou, sexem, drogami, alkoholem, vztahy, manipulují. Nemají hranice, vytvořili si vlastní sociální/intelektuální bublinu nepřístupnou komukoli dalšímu. Richard není ze začátku přizván k jejich aktivitám. Ostatní ho ale fascinují, má potřebu odhalit aktivity, které podnikají. Chce jim být blíž, být jedním z nich, právoplatným čelem skupiny.
Život všech změní experiment původní pětice zkoumající tajemství bakchantského rituálu. Spáchají zločin. A musí se s tím nějak vypořádat. Po stránce morální i praktické. V rámci zahlazování stop nevidí skupina (už i s Richardem) jiné východisko než spáchat zločin další. A to plánovaný, chladnokrevný, bez jakékoli možnosti omluvy a cesty zpět.
Celý příběh je retrospektivně vyprávěn Richardem.
„Nepovažuji se za žádného zloducha. Kdykoliv čtu v novinách o spáchaných vraždách, pokaždé mě zaráží ta zatvrzelá, skoro až dojemná sebejistota, s níž všichni ti sérioví škrtiči, úchylní pedofilové a zvrácení zločinci všeho druhu odmítají rozpoznat zlo, které se v nich skrývá, a dokonce pociťují nutkání hlásit se k jistému falešnému pojetí slušnosti: ,Já jsem v podstatě velice slušný člověk.‘“
Působivý poslech/čtení o tom, co vše Richard pokládá za v podstatě slušné. Tajná historie je příběh o manipulaci, elitářství, autoritách (formálně daných nebo vzniklých v rámci dané skupiny), zločinu, morálce, závislostech ve více verzích, nevázaném studentském životě a vztazích v širším pojetí – mezi studenty a učitelem, přáteli, sourozenci.
Audioknihu načetl Daniel Bambas. Překvapil mě jeho hlas, působí velmi mladě, tj. naprosto odpovídá Richardovi, který je v úvodu do retrospektivy o cca deset let a ve vyprávění samotném o cca dvacet let mladší než Bambas. Zmátl mě natolik, musela jsem se podívat, jestli jsem si Bambase nespletla. Nespletla. Působivý výkon. Ze začátku působí lehce nevyzrále, věrně podtrhuje text a záměr Tarttové jak samotného Richarda vnímat. Text doprovází klavírní hudba podtrhující postupně narůstající dramatickou atmosféru. Poslouchejte/čtěte pozorně, a to i pasáže, kde se zdánlivě nic neděje.
Moje hodnocení: 90 %
Bibliografické údaje:
Autor: Donna Tartt
Vydavatel: OneHotBook (2019) – vydání je již na spadnutí
Interpret: Daniel Bambas
Režie: Michal Bureš
Délka: 22 hodin 3 minuty
Za možnost poslechu před vydáním díky OneHotBook, kde si můžete poslechnout ukázku, a portálu Audiolibrix.
Kniha vyšla v roce 2015 v nakladatelství Argo.
Kam dál:
Další knihy Donny Tartt – Stehlík nebo Malý kamarád.
Zkuste také Klub Takise Würgera.
Co budu číst:
Akvárium Davida Vanna.
Napsat komentář