Dětský knižní svět má nové hrdiny v podobě ponožek, inovují i thrillery a detektivky. Dost bylo zahradníků, nadešel čas neurotiček se zálibou v alkoholu 🙂 Ty sice (většinou) nevraždí, ale jako na nepohodlného svědka nebo oběť se na ně dá celkem spolehnout.
Jednou z takových je i Lo Blacklocková, novinářka stagnující v osobním i profesním životě. Má přítele, ale dělá jednu botu za druhou. Pracuje v časopise bez perspektivy, s většími či menšími úspěchy se snaží žít s úzkostmi, které zahání léky (někdy v kombinaci s alkoholem). Příležitost ke zlomu/úniku z reality/profesnímu posunu pro ni představuje plavba na luxusní lodi Polární záře. Pozváno je několik málo vyvolených boháčů a novinářů, ti mají plavbě dodat potřebou publicitu. Mezi nimi také Lo. Komplikace se objeví již před vyplutím a krátce po něm. Lo byla svědkem vraždy/záhadného zmizení ženy z vedlejší kajuty. Mluvila s ní, půjčila si od ní řasenku, ale nikdo jí nevěří. Žena podle posádky neexistovala. Kajuta č. 10 nebyla obsazená, je čistě uklizená, beze stopy po záhadné ženě. Lo navíc nevypadá jako věrohodná svědkyně. Je nevyspalá, snažící se alespoň trochu oklepat po nedávném napadaní doma, popíjející alkohol v mixu s antidepresivy.
Ruth Ware kombinuje prvky z klasické i moderní vlny detektivek. Po vyplutí Polární záře si nejde nevšimnout podobnosti s Agathou Christie. Uzavřená společnost bez možnosti úniku, vrah je mezi nimi. Lo zase připomíná Rachel z Dívky ve vlaku. Obě viděly zločin, nikdo jim nechce věřit, protože moc důvěryhodně nevypadají (nebo jsou jako nedůvěryhodné prezentovány). Obě se snaží záhadu rozlousknout. Na zmizelé jim záleží, i když ji ani jedna neznala. Ve srovnání s Rachel vychází Lo o hodně lépe. Rachel je troska, Lo jen trochu ztracená, alespoň na začátku.
Žena z kajuty č. 10 pro mě byla výzva. Moje první audio detektivka. Interpretace Simony Postlerové je velmi dobrá, jen někdy trochu monotónní, usnula jsem nicméně pouze jednou 🙂 Když děj nabral obrátky, Lo vše začínalo docházet a nástrahy číhaly na každém rohu, poslech se stal jedním velkým utrpením 🙂 Nebylo to kvůli jeho kvalitě, ta si po celou dobu držela svůj vysoký standard. Když čtu sama, můžu tempo zrychlit, přiznávám, někdy se nenápadně podívám o několik stránek dopředu, kdo přežije a kdo ne, tady to nejde. Během poslechu můžu sice trochu poposkočit, ale tak úplně ztrácím kontinuitu, není možnost rychlého prolétnutí textu. Ani nevím, kolikrát jsem Simonu Postlerovou popoháněla, dělej, dělej, čti! Bavilo mě to moc.
Co vy a audio detektivky? Máte na ně nervy? 🙂
Moje hodnocení: 73 %
Bibliografické údaje:
Autor: Ruth Ware
Interpret: Simona Postlerová
Vydavatel: Bookmedia, Audiotéka, Leda
Délka: 10 hodin 41 minut
Kam dál:
Zkuste Dívku ve vlaku Pauly Hawkinsové, Zmizelou Gillian Flynnové, Dívky z trajektu Lone Theilsové. Nebo také další knihu Ruht Ware Všude kolem černý les.
Co budu poslouchat dál:
Teď nejen já, ale hlavně dcera – jdeme na Tři bratry. Četla jsem je odhadem asi 100x, dcera je viděla asi 99x, písničky přezpívává všechny, tak je čas na audio verzi.
Za audioknihu děkuji http://www.audioteka.com/.
Ukázku si můžete poslechnout zde.
Skvělá recenze 🙂 V názorech se v podstatě shodujeme a na problém „pomalého čtení“ jsem upozornila i ve své recenzi https://hankathebookworm.blogspot.cz/2017/11/rc-audiokniha-zena-z-kajuty-c-10-ruth.html, kde doporučuji nastavit si rychlejší tempo 😀 Já celou dobu poslouchala na 1,5, ale myslím, že bych zvládla i rychlejší 🙂
Měj se krásně a užijte si s Dcerkou Tři bratry, já už po dokončení Ženy zvládla Frankensteina a Paní Bovaryovou a obě moc doporučuji, zejména toho Frankensteina a teď finišuju s Dánskou dívkou 🙂
Díky za pochvalu a další tipy. Rychlejší tempo je skvělá vychytávka 🙂
Tři bratry už jsme slyšely odhadem asi desetkrát a určitě nekončíme 🙂