Ani nevím, proč si takové knížky vybírám, když je mi z nich špatně. Recenzi knížky jsem začala psát na s. 31, kdy jsem ji musela na chvíli odložit. A v průběhu čtení to nebylo zdaleka naposledy.
Kdysi není jednou knížkou o druhé světové válce pohledem židovského dítěte (nebo s dítětem jako hlavním hrdinou), kterou jsem četla. Bude to znít jako klišé, ale nyní, co mám sama dítě, se na podobné knížky dívám prostě jinak. Dřív jsem to četla jako smutnou beletrii, teď to má jiný rozměr a dotýká se mě to víc, i když je to doba, kterou znám jen z knih a učebnic. Přemýšlím nejen o ději, dětských i dospělých postavách, ale také nad tím, jak bych reagovala já nebo moje dcera.
Říci o takové knížce, že je poetická, je asi zvláštní. Je hrozná, ale i krásná, dojemná, temná. Silný příběh autor rozehrál jen na něco více než sto stranách. Malý židovský kluk uteče z kláštera, kam ho schovali rodiče, aby je (oba byli knihkupci) našel a varoval, že nacisté pálí knihy. Nejdříve se modlí mj. i k Adolfu Hitlerovi, protože podle pana faráře je to hodný vůdce. A pak mu vše postupně dochází, alespoň tak, jak mu jeho dětské vnímání dovolí, už nejde jen o knížky. Konfrontace čistého dítěte a dění okolo je dokonale strašná.

Knížku se nečtete, pokud je vám aktuálně smutno, protože vás dorazí. Pokud si ale chcete přečíst něco, na co jistě nezapomenete, chybu s výběrem Kdysi neuděláte. Kdysi si určitě přečtete, jestli se vám líbila Osvětimská knihovnice, Spočítej hvězdy nebo Noc od Elliho Wiesla, na kterou jsem po celou dobu hodně myslela.

Silný je nejen příběh, ale i doslov autora, kde popisuje, co jej k vymyšlení příběhu inspirovalo. Vedle rodinné historie to byla skutečná postava Janusze Korczakova, polského lékaře, pedagoga a autora dětských knih. Byl známý jako Starý Doktor nebo Pan Doktor. Od roku 1912 vedl židovský sirotčinec s více než 200 dětmi. V roce 1942 byl nacisty nařízen přesun dětí do varšavského ghetta. Panu Doktorovi nabídli svobodu, ale on se rozhodl zůstat s dětmi. Později byli všichni převezeni do vyhlazovacího tábora Treblinka, kde všichni zemřeli v plynových komorách. Klobouk dolů, Pane Doktore.

(Janusz Korczak, 2016, https://cs.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korczak)

Hodnocení: 100 %

Kam dál:
Osvětimská knihovnice
Spočítej hvězdy
Vypravěčka
Nejmenuji se Miriam
Narodili se, aby přežili
Noc
Chudí v Lodži
Vyvolení
Jsou světla, která nevidíme
Život za životem
Bůh v troskách