Snad nebudu moc patetická, když napíšu, že jsem se zamilovala. Jo, zamilovala jsem se do nakladatelství Absynt! Je to poklad a jsem moc ráda, že jsem ho objevila. Ku-klux-klan. Tady bydlí láska je jejich druhá kniha, kterou jsem četla. Hned po ní jsem sáhla po Dennících z Rakky, nn není chyba, Denníky jsou zatím dostupné ve slovenštině. Upřímně řečeno, nevím, co od Absyntu číst dřív,  po Dennících můžu navíc říct, že číst ve slovenštině vůbec není problém. Bod pro Absynt J, problém navíc pro mě J.

Ku-klux-klan nabízí velmi zdařilou sociologickou studii. Polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska vyjela na sraz Ku-klux-klan do Harrisonu v Arkansasu, kolébky klanu ležící v tzv. Biblickém pásmu. Na KKK se autorka dívá v širším kontextu. Jak sama píše, vždy ji víc zajímal příběh kata než oběti. Sami sebe si lehce představíme v roli obětí, identifikace s nimi je v mnoha případech snadná, co ale agresoři?

Biblické pásmo se nachází na jihu USA, rozprostírá se od severní části Floridy, před Alabamu, Tennessee, Kentucky, Georgii, Severní a Jižní Karolínu až po Virginii, dál od Texasu, přes Arkansas, Louisianu, Oklahomu, Missouri, Kansas až po Mississippi. Státy Biblického pásu spojuje sociálně konzervativní evangelikální protestantismus. Opravdu v nich bydlí láska, láska k Bohu, láska k tradicím, pravým hodnotám americké kultury. Když ale hodně milujete jedno, je to jen kousek od nenávisti druhého. Vítejte ve světě KKK, láska a nenávist tvoří základní pilíře jejich ideologie.

Katarzyna Surmiak-Domańska se na srazu setkává s vůdci hnutí, s běžnými členy i sympatizanty. Detailně přibližuje ideologii Ku-klux-klanu, jeho historii i současnost. Postupuje chronologicky a logicky, jasně vysvětluje a na konkrétních příkladech ukazuje, jak vznikala nenávist nejen černochů, ale také Židů nebo jakékoli skupiny, která podle interpretace Ku-klux-klanu narušuje nebo pošlapává tzv. americké hodnoty. Manipulace s pravdou, překrucování a její ohýbání, aby co možná nejvíce odpovídala předkládané ideologii, šíření strachu a nenávisti, patří mezi běžně užívané praktiky. Surmiak-Domańska popisuje vznik otroctví, společenskou situaci po jeho zrušení, lynčování, vraždy, jejichž pachatelé nebyli nikdy potrestáni, i když jejich identita byla všeobecně známá. Historii doplňuje současnost a různé aspekty, které umožňují, aby hnutí jako Ku-klux-klan nadále existovala a předávala své myšlenky z generace na generaci.

I když se jedná o knihu nacpanou informacemi, čte se velmi dobře. Ku-klux-klanu v mnohém trumfne kdejakou krimi, thriller nebo červenou knihovnu. To vše má totiž také. Sečteno a podtrženo, skvělá kniha!

Dříve jsem reportážní literaturu nijak nevyhledávala, to se nyní ale mění. Absynt vypadá lehce návykově, v české i slovenské verzi.

Jak jste na tom s podobnou literaturou? Čtete? A co Absyntovky?

 Moje hodnocení: 92 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Katarzyna Surmiak-Domańska

Nakladatel: Absynt

Počet stran: 304

 

Kam dál:

Cokoli od Absyntu, tam podle chybu rozhodně neuděláte. Záleží jen na vás, jaké téma vás zajímá. Kromě edice Prokletí reportéři v češtině má nakladatelství edice Prekliati reportéry a 100 % – obě ve slovenštině, výběr je hodně bohatý. Já si brousím zuby třeba na Morušu. Její dánská autorka Iboja Wandall-Holm pochází ze Slovenska. V mládí coby Židovka utekla před deportacemi ze Slovenského štátu do Maďarska, i tak se ale dostala do Osvětimi a následně do Ravensbrücku. Přežila a vše popsala v Moruši, knize, která byla v roce 2001 v Dánsku vyhlášená knihou roku.

Rozhodně si nenechám ujít také Rozhovory s katem polského novináře Kazimierza Moczarského, který byl po druhé světové válce ve vězeňské cele s generálem SS Jürgenem Stroopem. Ten mj. rozhodoval o likvidaci varšavského ghetta.

 

Co budu číst:

Ještě chvíli pojedu v reportážní vlně. Mám dočtené Denníky z Rakky, v plánu Miedzianku. Příběh zániku nebo Všem sráčům navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědět. A vše z výše uvedených :).

V rámci Velkého knižního čtvrtka vychází  také Africká zima, další kniha Tomáše Šebka. Lékař bez hranic v ní píše o své misi v Jižním Súdánu.