Ke stému výročí vzniku Československa vyšla spousta knih. Zaujalo mě jich víc, sáhla jsem mj. po komiksovém příběhu TGM pro děti. Máme doma hodně dětských knih o lidském těle (jsem profesně potrefená), něco méně o zvířátkách (dceru zvířátka moc neberou), sem tam zeměpis a nic o historii. Kdy jindy to napravit než dnes :).
TGM Amálie Kovářové je místy psaný jako učebnice (ale nečtete jen suchá fakta), chvílemi je to detektivka (hilsneriáda), špionážní thriller (tajná organizace Maffie, Masarykovy cesty pod falešnou identitou), rodinné drama (vynucená odluka manželů Masarykových a uvěznění dcery Alice). To vše spojuje Tomáš Garrigue Masaryk, první československý prezident a muž, který se původně měl stát kovářem. Amálie Kovářová jeho život zasadila do širšího kontextu, vznikla zajímavá mozaika.
„90. léta 19. století s sebou přinesla novoty nejen v politice, ale i v umění a literatuře. V Evropě se vyskytlo hned několik různých uměleckých směrů najednou – impresionimus, symbolismus dekadence, v architektuře se objevila secese. Alois Jirásek vydal Staré pověsti české, Jaroslav Vrchlický napsal svou sbírku Okna v bouři, kde se objevila jeho slavná báseň Za trochu lásky. Antonín Dvořák odjel do Spojených států vést Americkou národní konzervatoř, kde pak vznikla jeho světoznámá Novosvětská symfonie. Emil Holub procestoval Afriku, o svých cestách vydal mnoho odborných publikací a uspořádal velkolepou výstavu. Kopřivnická továrna vyrobila první český automobil NW Präsident, který dokázal jet rychlostí až 30 km/hod! František Křižák v Praze vystavěl první elektrickou tramvajovou trať Praha – Libeň – Vysočany. Měla délku necelých 8 km a maximální rychlost byla 15 km/hod.“
Text se střídá a komiksovými pasážemi Petra Šrédla. Ty vycházejí s Masarykových hovorů s Karlem Čapkem. Zpracováno je tak např. seznámení Masaryka s jeho budoucí manželkou Charlottou, nalezení zavražděné Anežky Hrůzové (její zkrvavená ruka trčící ze země je velmi sugestivní), zavraždění Františka Ferdinanda d’Este v Sarajevu, zatknutí Alice Masarykové i opětovné setkání Masaryka s Charlottou po válce a jeho smutek po Charlottině úmrtí.
Kniha je ideální pro úvodní vhled do Masarykova života, okolností vedoucích k zániku mocnářství a vzniku samostatného československého státu. Dospělý čtenář v problematice se orientující asi většinu informací ví, i když některé souvislosti mohou překvapit. Komiksové zpracování dělá knihu atraktivní pro čtenáře dětského, kterému je primárně určena.
Jen jedna věc. Hrubka v prvním odstavci mě docela otrávila. Chápu autorskou slepotu, v žádném případě nejsem hnidopich, nechci upozorňovat na detaily a díky tomu nevidět celek, ale tohle zbytečně kazí první dojem.
Moje hodnocení: 78 %
Bibliografické údaje:
Autor: Amálie Kovářová
Ilustrace: Petr Šrédl
Nakladatel: CPress (2018)
Počet stran: 104
Doporučený věk: 9+
Knihou si můžete prolistovat tady.
Kam dál:
V plánu mám TGM Zdenka Ležáka. Jde o komiks vycházející také zejména z Masarykových hovorů s Karlem Čapkem. Masarykovi i dalším důležitým osobnostem Československa se ve své tvorbě věnuje i Pavel Kosatík.
Nezapomeňte ani na Zapomenutou společnost Erika Taberyho.
Brzy vyjde také audiokniha Velcí Češi 1918.
Co budu číst:
Zpětný ráz Petera Maye, pátý díl Akt Enzo.
Napsat komentář