Přiznávám, úplně mi uteklo, že jsem Jiří Wolker psal také pohádky. Jednou z nich byla O kominíkovi, nyní vydaná jako Zámek a pomeranč.
Všichni vědí, že když uvidí kominíka, mají se chytit za knoflík, něco si přát a ono se jim to splní. Vypadá to jednoduše, ale základ je mít knoflík. A právě ten sirotek Jeník neměl. Ostatně jako spoustu dalších věcí.
„Také Jeníka ani nenapadlo, že by se jeho šatům něčeho nedostávalo. Teprve když zvěděl tajemství o kominíku, knoflíku a štěstí, smutně si pomyslil:
Já nemohu být šťasten, protože nemám žádný knoflík.
…
Od té doby nemyslil na nic jiného než na to, jak by získal nějaký knoflík. Pro ostatní děti není to nic těžkého, ale pro Jeníka bylo to práce nemalá. S knoflíkem bývá vždycky spojen nějaký tatínek, který jej kupuje, a nějaká maminka, která jej přišívá. A tyto dva předpoklady Jeníkovi naprosto chyběly.“
Dojemná klasická pohádka ve stylu Hanse Christiana Andersena psaná krásnou dobovou češtinou. O sirotkovi, jeho přáních, subjektivním vnímání štěstí, samotě, smutku a zároveň naději, o rozhodnutích, činech a posléze lítosti, výčitkách, pocitu viny.
Jde o knižní jednohubku, ale jakýsi hřejivý pocit během/po přečtení je zaručený. Dojem dokonale umocňuje kresba Lucie Sunkové. I kdybyste nečetli text, sama Sunková vypráví děj naprosto jistě. Vystihuje vše potřebné, jde o prakticky dokonalou syntézu napříč časem. Ono ‚prakticky‘ je kvůli použitým kolážím, resp. jiným technikám, které se místy použila. Zpočátku na mě působily trochu rušivě, postupně jsem si zvykla. Nebo mě už nepřekvapovaly. Jde ale o pouze o subjektivní pohled. Někomu nemusí úplně sednout, jiný v nich třeba uvidí ono spojení starého a nového. Textu Wolkera a kresby Sunkové.
Moje hodnocení: 95 %
Hodnocení dcery: Líbila se mi hodně moc. Bylo to smutný a zároveň i hezký. Z hodnocení od jedné do desíti bych dala deset.
Bibliografické údaje:
Autor: Jiří Wolker
Kresba: Lucie Sunková
Nakladatel: Argo (2019)
Počet stran: 36
Kam dál:
Podobný pocit jsem naposledy měla u O čertovi Pavla Čecha.
Podobný přístup, tj. starší text a novou kresbu, najdete např. také v Malence. Obrázky Marie Fischerové-Kvěchové vznikly před více než šedesáti let, v novém vydání Malenky je doprovází verše Radka Malého.
Co budeme číst:
Kluci netančej Olgy Stehlíkové.
Napsat komentář