Stále šmejdím a hledám knihy, které bych si mohla přečíst. Snažím se sledovat všechno: ediční plány nakladatelství, katalogy knihkupectví, upoutávky, recenze, doporučení okolí (reálného i virtuálního). Neutekla mi proto ani novinka od Jaroslava Kalfaře Kosmonaut z Čech. Ačkoli mě kosmonauti až na pár výjimek moc neberou, nadšení okolo knihy, kritiky i samotný autor mě zaujali. Pochází z Čech, ale od 15-ti let žije v Americe. Studoval na New York University, získal stipendium L.E. Doctorowa, jedním z jeho profesorů byl Jonathan Safran Foer (ano, TEN Jonathan Safran Foer!). Díky Foerovi je kosmonaut právě z Čech. Původně napsal Kalfař povídku o americkém astronautovi, který se na oběžné dráze dozví, že se s ním rozchází manželka. Chytla jsem se. Jakmile byla kniha vydaná, mazala jsem ji koupit a hned začala číst. Ani v nejmenším jsem nelitovala (včetně těch dvou nocí, co jsem skoro nespala).
Jakub Procházka to v životě neměl lehké. Táta pracoval u státní bezpečnosti, plně využíval, co mu režim nabízel. Po pádu komunismu se vše logicky obrátilo proti němu a po jeho tragickém úmrtí proti zbytku rodiny. Jakub se ocitl u prarodičů na malé vesnici. Ačkoli se snažil se se smrtí rodičů vyrovnat, otcova minulost mu to značně komplikovala. Po vyhrocení událostí ve vsi musel s prarodiči odejít do Prahy. I přes to všechno se Jakubovi podařilo vystudovat, oženit se a splnit si dětský sen. Jako odborník je nyní vyslán do kosmu, aby přivezl vzorek vesmírného oblaku Chopra, který se po intergalaktické bouři vytvořil mezi Zemí a Venuší. Pro lidstvo nepředstavuje hrozbu, pro vědce zato obrovskou výzvu. Závody s časem, kdo nejdříve vyšle svého kosmonauta, vyhrály Čechy. A Jakub. Je to ale opravdu výhra? Své manželství podřídil misi (manželka Lenka to přeci chápe), jeho kariéra dosáhla nečekaného vrchol. Ačkoli měl letět sám, společnost mu v kosmické lodi pojmenované Jan Hus I. dělá vesmírný pavouk (imaginární? skutečný?). Pojídají spolu Nutellu a debatují. Jakub vzpomíná na své dětství, rodinu, na vše, co prožil, jak mu události spojené s otcem ovlivnily život, rekapituluje svůj vztah s Lenkou. Netrpělivě čeká na každotýdenní hovor s ní, až se Lenka jednou odmlčí. Proč?
Během čtení se dočkáte několika naprosto nepředvídatelných zvratů. Jakub se dostane do situace, kterou je prakticky nemožné přežít. I kdyby se mu to nějakým zázrakem podařilo, bude mít kam se vrátit? Bude možné navázat tam, kde on/Lenka/oba dva byli před odletem? Nebo spíše před jeho rozhodnutím nabídku mise přijmout. Čeho všeho chtěl misí dosáhnout? Dokázal to nebo se jednalo pouze o chiméru? A co Hanuš, vesmírný pavouk, existuje nebo je výplodem Jakubovy fantazie?
Kalfaře kritiky přirovnávají ke spoustě autorů, Bradburym, Lemem či Saint-Exupérym začínaje, Kunderou, Hrabalem, Škvoreckým nebo Kafkou konče. On je ale svůj, alespoň podle mě. Hrdiny vyslalo do kosmu více autorů (třeba Michel Faber v Knize nových zvláštních věcí nebo Andy Weir v Marťanovi), Kalfař přidává českou hodnotu. Je světový a zároveň zůstává typicky český, respektuje naše dějiny, píše s lehkostí, přehledem i nadhledem.
Moje hodnocení: 92 %
Bibliografické údaje:
Autor: Jaroslav Kalfař
Nakladatel: Plus
Počet stran: 320
Kam dál:
Jestli chcete na další výlet do vesmíru, zkuste Marťana (Andy Weir), Knihu nových zvláštních věcí (Michel Faber) nebo Solaris (Stanislav Lem).
Co budu číst:
Znovu si přečtu Malého prince. Četla jsem ho před lety a moc jsem nepochopila to nadšení okolo něj. Dám mu druhou šanci. Ale až po Sběrateli zvláštních věcí Ruth Hoganové.
Příští týden to dočtu. Chybí mi Hanuš, ač se štítím pavouků, přirostl mi k srdci. A shodou okolností jsem minulý týden rozečetla román Michela Fabera Kniha zvláštních nových věcí – tam je také muž, který letí do vesmíru a miluje svou ženu. Je úplně jiný než Jakub, ale vzhledem k tomu, že jsem se ještě nedostala tak daleko, tak toho ještě o něm tolik nevím. A budou tam také mimozemští tvorové, na ty se těším moc.
Máte dočteno? Líbil se Vám víc Kalfař nebo Faber? Já hlasuji pro Kalfaře 😉
Fabera jsem na čas odložila, protože jsem si půjčila tlusté knihy z knihovny. Faber je můj, takže se k němu mohu vrátit kdykoliv. Myslím, že ho dočtu v září. A s velkou pravděpodobností o tom budu psát na blogu, tak si snad vzpomenu a napíši o tom i sem 🙂
Musím přiznat, že mě poslední třetina Kosmonauta velmi zklamala. Ten jeho návrat na zem!!! A pak to nekonečně utápění se v sebelítosti nad tím, že ho opustila žena! Slaboch! Velmi mne zklamal. Do vesmíru by měli posílat silné muže a ženy a ne přecitlivělé tvory, kteří se budou soužit kvůli lidem, jež nechali na Zemi! 😀
Mně se na konci líbilo právě to, jak to bylo úplně mimo. Slaboch trochu byl, ale nakonec se ke všemu postavil čelem 🙂