Grzegorz Rosiński je jako autor spjatý zejména s komiksovou sérií Thorgal, nicméně stojí za mnohým dalším. Třeba za Temnými cestami, tj. Pomstou hraběte Skarbeka a Westernem.
Pomsta hraběte Skarbeka pro mě představuje dokonalý komiks. Už první dojem nemá chybu. Jen komiksem listujete a máte pocit, jako byste prohlíželi katalog nějaké galerie. A jako bonus dostáváte děj evokující hraběte Monte Christa. Paříž 19. století střídá Karibik, umělecké prostředí utvářející (po všech stránkách) mladého nadějného malíře zase piráti. Nechybí historická fakta, slavná jména té doby, mj. právě Alexandre Dumas nebo Fryderyk Chopin. Hybatelem děje jsou pomsta a intriky. Do Paříže se po letech vrací tajemný hrabě Skarbek. Chce se pomstít těm, kteří mu v minulosti ublížili a připravili ho o vše, na čem mu záleželo. Scénárista Yves Sente příběh zkomplikoval několika dějovými zvraty, půdu si pro ně ale vždy pečlivě připravil, kontinuitu příběhu tak nenarušil.
Vizuální stránka komiksu patři mezi nejpovedenější, jaké jsem kdy četla. Rosiński vytvářel Skarbeka na tabulích o velikosti metr krát sedmdesát centimetrů. „Vyzkoušel jsem nové podklady, různé druhy markerů, akvarelu a dokonce i coca coly. Kreslení a malování je pro mě přirozené jako dýchání. Nemohl jsem se bez toho obejít. Při realizaci Skarbeka jsem se současně opíral jak o dokumenty té doby, tak o svou vlastní fantazii. Chtěl jsem tam mít prostě ducha té doby a nezobrazovat poměry přímo … Nechtěl jsem v této historii využívat hyperrealistickou stylizaci, jak se často ilustrují příběhy, vyprávějící přímo o historických intrikách. Chtěl jsem vytvořit dojem, že mé postavy hrají jakoby v určitém druhu dekorací, vlastně trochu jako na scéně.“
Kresba Westernu je o něco jednodušší. Rosiński kombinuje perokresbu, tuš, akvarel, temperu. Dobovou atmosféru, typickou pro fotografie z Divokého západu, dodává komiksu ladění do sépiového odstínu. Krvavé scény/šrámy/rány tak přitahují pozornost, při otočení stran ihned ‚udeří do oka‘. Vzpomínky jsou zpracovány v podlouhlých stripech lišících se od ostatních. Rosiński to vše proložil pěti obrazy namalovanými olejem na plátno. V kresbě i ději najdete vše nepostradatelné pro Divoký západ. Nostalgii, jakousi romantiku dávných dob, život v drsném prostředí, krvavé střety, podvody, vraždy, naivitu, které je nemilosrdně konfrontována s realitou. Jakousi třešničkou na dortu jsou poslední stripy. Scénář Jeana van Hamma se k některým postavám vrací s odstupem času. Už tak výborná pointa dostává další rozměr.
Dokonalé, krásné. Musí potěšit fandy do detailů vyvedených komiksů s precizně vystavěným dějem i ty, kteří s komiksem chtějí začít.
Moje hodnocení: 100 %
Bibliografické údaje:
Kresba: Grzegorz Rosiński
Scénář: Yves Sante (Pomsta hraběte Skarbeka), Jean van Hamme (Western)
Nakladatel: CREW (2016)
Počet stran: 224
Na ukázky se můžete podívat tady.
Kam dál:
Thorgal Grzegore Rosińského, poslední díly navazují na kresbu použitou ve Skarbekovi.
Co budu číst:
Vyšel další díl Kůstka, volba je tak jasná.
Aktuálně čtu Agathe od Anne Cathrine Bomannové a poslouchám Naslouchače Petry Stehlíkové.
Napsat komentář