Už v recenzi Shazam! Monstrózní společenství zla jsem psala, že styl Jeffa Smitha mi sedí. A to zůstává beze změny i po přečtení dalších dvou dílů série o Kůstkovi. Jednoduchá kresba dokonale cílí na primárně zamýšlenou cílovou skupinu 8+. Barva novému vydání komiksu rozhodně prospěla. To hodnotím i podle své dcery, která je sice o trochu mladší než cílovka, ale už v akceptovatelném věku. Černobílá kresba je pro ni často málo, sledovat delší dobu takové stripy ji nebaví, a knihu tak zbytečně odkládáme. Kromě zvýšení atraktivity barva také lépe vystihuje atmosféru – temné stripy z lesa nebo Trnčiny sny vs. růžová srdíčka poletující okolo zamilovaného Kůstka mluví samy za sebe.

Velké kraví dostihy tak trochu připravují půdu pro další dění. Babička Ben se připravuje na závody, stále výborně klame tělem. Předsunutá brada, bezzubá ústa, tmavé šaty a bílá zástěra k plotně ji na první pohled vykreslují jako trochu svéráznou vesnickou ženu, která sice pevně vede hospodářství, ale moc dál než za hranice rodné vesnice se nedostala. Pak se objeví krysáci, Babča ukáže svaly a nahází je na hromadu, běhá spousty kilometrů denně, zná se s drakem a má jedno velké tajemství. Možná nejen jedno, ale to se ukáže později.

V navazujících Očích bouře už se začíná lámat chleba. Nejen krysáci se přibližují, temné síly nabírají rekruty a plánují udeřit, staré dohody brzy přestanou platit. Kůstkovi i Trnce se zdají zvláštní sny, které sice nedávají smysl, ale neustále se opakují a částečně i prolínají. První dva díly série bych primárně označila jako čtení spíše pro kluky nebo holky, které mají pro strach uděláno (řečeno bez t.č. moderní genderové korektnosti 🙂 ). Do hry ale vstupuje krásná ztracená princezna. Nenechte se tak mýlit bojovými scénami a trojicí bratranců Kůstkových coby postav mužského pohlaví, princezna v nesnázích, kterou je třeba chránit, je hodně velké lákadlo.

Hlavní dějovou linku odlehčují Švanda a Podfa Kůstkovi. Je jim úplně jedno, co se děje okolo nich, nerozhodí je, že se ocitli v prostředí, kde měnovou jednotku představují vajíčka, vydělávat/podvádět je potřeba neustále. Falšují závody, přijímají sázky na neexistující krávu, snaží se obrat Lucia o hospodu. Podfa věčně podmračený, plány mu tak úplně nevycházejí, Švanda odbržděný, dohromady výborní, takoví milí provinční záporáčci.

Smith kromě akčních, tajemných a komických stripů nezapomněl ani na linku romantickou. Ferda Kůstek nevypadá jako tradiční svůdník, ani se tak nechová, neumí to, ale kdykoli se objeví Trnka, začnou okolo něj poletovat srdíčka a lehce mu přihloupne výraz. Snaží se zapudit/trumfnout konkurenta vypadajícího jako farmář z reklamy, tj. namakaného, do půl těla nahého, s rozcuchanými vlasy a stéblem trávy v ústech, skládá básně.

Růže je růže je růže je růže,

však ty má sladká konvalinko,

jsi růže, jíž ten můj nos znát může.

Ó jak ty si krásná,

jako víla vzácná

a největší skvost

to je tvůj chvost.“

Hodně povedené, dynamické, vyvážené, jdoucí vlastně napříč žánry. Pro kluky i holky, menší i větší J, pro čtenáře komiksů klasika, pro komiksové začátečníky dobrý start.

Moje hodnocení: 89 %

Dávám víc než jedničce, začínají se odtajňovat důležité věci, pěkně vystavěné.

 

Bibliografické údaje:

Název: Kůstek 2: Velké kraví dostihy

Scénář a kresba: Jeff Smith

Nakladatel: Crew (2018)

Počet stran: 144

 

Název: Kůstek 3: Oči bouřky

Scénář a kresba: Jeff Smith

Nakladatel: Crew (2019)

Počet stran: 192

 

Za recenzní výtisky díky nakladatelství Crew, kde se může podívat na ukázky (druhý a třetí díl).

 

Co budu číst dál:

Z komiksů plánuji Péráka: Oko budoucnosti Petra Macka a Petra Kopla, druhý díl manga série Sherlock: Slepý bankéř nebo Nevyhnutelnou opotřebovanost citů.