Shazam! aneb návrat k superhrdinským kořenům. Postava Captaina Marvela vznikla již ve třicátých letech.  Velký čtenářský zájem vyvolal Marvel během druhé světové války. Superhrdina nabízející únik před realitou, jeho normální původ zase možnost identifikace a boj se silami zla víru v lepší zítřky. Co víc si ve válečných letech přát.

I autor Jeff Smith již zanechal v komiksovém světě jasně patrnou stopu v podobě série o Kůstkovi. Teď přichází se svou verzí Captaina Marvela. Typický kůstkovský styl kresby zůstává, je jednoduchá, připomíná dětské animované filmy/seriály. Dětské postavy roztomilé, jakkoli to u superhrdinů může znít divně. Jeff Smith nepodléhá současnému trendu, nečekejte (prozatím) velké bitky nebo efekty. Respektuje původní pojetí superhrdinů, na které se v průběhu let trochu zapomnělo. Jeho Shazam je tak lahůdka pro staromilce i ty mladší.

Billy Batson je malý kluk, bezdomovec, sirotek. Žije načerno ve starém domě, pomáhá  Tlachalovi Tawnymu, staršímu chlapíkovi také žijícímu na ulici. Tlachal vypadá jako válečný veterán. Je hubený, na první pohled působící bezbranně, ztraceně, na ten druhý je v něm něco víc. Všímejte si i detailů – Tlachal má sice odrbanou kšiltovku, krátké sako, ale nosí fialového motýlka.

Když si Billyho jako svého pokračovatele vybere čaroděj s vizáží Gandalfa a žabkami na nohách, začnou se dít věci. Po vyslovení kouzelného slova SHAZAM se z Billyho stává Captain Marvel. Jde o akronym, jednotlivá písmena symbolizují bohy, jejichž moc Captain Marvel získal.

Solomon/Šalamoun pro moudrost. Herkules pro sílu. Atlas pro výdrž. Zeus pro moc. Achilles pro odvahu. Merkur ro rychlost.“

Smith dává komiksu nový rozměr. Captain Marvel není dítě v těle dospělého se superschopnostmi, obě postavy se překrývají a zároveň jasně odlišují, mohou existovat ve stejném čase. Captaina Marvela pojal jako jakéhosi džina zavřeného v těle Billyho. Zatímco se Billy chová jako dítě, Captain Marval jedná jako dospělý – včetně snahy Billyho chránit. „Mistře, přišli jsme kvůli Billyho životním podmínkám. Přespává v budově určené k demolici. Nemá žádné kamarády svého věku a nemá ani rodinu, která by se o něj postarala.“

Shazam ukazuje nejen zrod superhrdiny v netradičním soudobém/tradičním klasickém pojetí, ale také mapuje, jak se Billy zvládá vypořádat se změnami, získanými schopnostmi, důsledky svých (někdy unáhlených) rozhodnutí i existencí mladší sestry Mary. Billy je pro Smitha stejně důležitý (na začátku možná i důležitější) než samotný Marvel. Stripy s hovory s Mary o smrti rodičů, pocitu samoty, přání být s někým byly pro mě tím nejsilnějším. Dojemné, ale ne pateické.

Kresbě/textu nechybí vtip. Bosý Captain Marvel poučujícího Billyho, aby se na posvátném místě Skály věčnosti zul, dětinské hlášky typu panenko skákavá, znechucení Mary po zjištění, že dala pusu bratrovi, nebo Mary provokující bratra.

Před nedávnem jsem kladně hodnotila Ms. Marvel, ale tohle je víc. Jeff Smith mně prostě sedí.

 

Moje hodnocení: 90 %

 

Bibliografické údaje:

Scénář, kresba: Jeff Smith

Nakladatel: Crew (2019)

Počet stran: 212

 

Kam dál:

Rozhodně série o Kůstkovi, recenze dalších dílů budu postupně přidávat.

Zkuste také výše zmíněnou Ms. Marvel, zajímavé srovnání o zrodu superhrdin(k)y.

Trochu z jiného komiksového soudku – brzy vychází další Sherlock.

 

Co budu číst:

Sáhla jsem po něčem lehčím, čtu Obchodníka s hudbou Rachel Joyceové.

Hodně zvědavá jsem také na Příběhy z vnitřního města Shauna Tana.