Černobílá komiksová série o Kůstkova není žádná novinka, v originále vychází již od roku 1991. Před lety jsem četla první dva díly, ale něco tomu chybělo. Teď se Kůstek dočkal barvy a to byla trefa.

Kresba je velmi jednoduchá, místy až naivní. Sám Kůstek, resp. bratranci Kůstkovi jsou na hranici karikatury i v barvě zůstávají jen bílí. Ferda Kůstek a Podfa Kůstek jsou stejní, odlišíte je jen díky svetru, který má Podfa. A vlastně také díky mimice – Kůstek se často usmívá, když vidí Trnku, lítají okolo něj srdíčka. Podfa je prakticky neustále zamračený, usmál by se maximálně na peníze nebo při vidině čehokoli lukrativního. Švanda Kůstek je o něco vyšší, má vestičku, buřinku a doutník.

Společně musí utéct z Kůstkova. Už zase. Podfa miluje peníze a udělá pro ně cokoli, většina jeho projektů je ale za hranou. Otevřel si řetězec McKůstek Environmental: Nukleární reaktor a věčné salátové bary. A z města je vyhnali poprvé. Pak na řadu přišlo spojení Bungy-jumpingu s Vrty do země. A druhé vyhnání. Založil sirotčinec na skládce nebezpečného odpadu. Kandidoval na starostu se sloganem ‚Mám na to dost prachů, tak co?‘. Z kandidatury udělal velkou událost. Uspořádal piknik, slíbil jídlo zdarma pro všechny, nakoupil proto zkažené švestky ve slevě, a když začaly působit, logicky přišlo další vyhnání. Ferda a Švanda mu vždy pomáhali, při posledním útěku se po útoku hejna kobylek ale neplánovaně rozdělili. Ferda Kůstek se dostane na ranč k Trnce a její babičce Ben. Trnka je kus, vypadá trochu jako postavy Káji Saudka, Ben je pěkně od rány, bezzubá babča s předsunutou bradou, která už za války bojovala s krysáky a zná draka kouřícího doutník.

Ačkoli Kůstek primárně cílí na děti, dospělí si na své přijdou také. Velmi zdařilý po výtvarné stránce, barvy daly komiksu ten správný šmrnc. Text je vtipný, postavy velmi pěkně kontrastují/doplňují se – maličký zamilovaný Kůstek zbožně koukající na nohatou prsatou Trnku, babča se zástěrou sice nevypadá jako akční hrdinka, ale zdání klame.

Série o Kůstkovi je někdy označovaná jako Pán prstenů pro děti. Upřímně – zatím si tím jistá nejsem. Prvky animovaných filmů z Pixaru by najít určitě daly. Přijde mi také jako upgrade strýčka Skrblíka pro starší v akčnější fantasy verzi :). Jestli hledáte cestu ke komiksům s prvky fantasy, netradičním hlavním hrdinou, vtipem a spádem, Kůstek by mohl být dobrá volba.

 

Moje hodnocení: 85 %

 

Bibliografické údaje:

Scénář, kresba: Jeff Smith

Nakladatel: Crew (2018)

Počet stran: 144

 

Kam dál:

Další díly Kůstka Kůstkovi, v barvě již vyšly druhý a třetí díl (Velké kraví dostihy, Oči bouře). Jeffu Smithovi vyšla nyní v češtině i další kniha – Shazam! Monstrózní společenství zla.

 

Co budu číst:

Vyhovuje mi nynější čtecí mód – beletrie prokládaná komiksy. Dočetla jsem  Rekonstrukci Viktorie Hanišové, teď sáhu asi  po Potom Morrise Gleitzmana.