Vlčí ostrov je autobiografický příběh Lajly Rolstadové, mladé Norky s úzkostnou poruchou. V minulosti prošla klasickou léčbou, užívala léky, ale jejich efekt nebyl takový, jaký očekávala nebo doufala. Už jste jistě mnohokrát slyšeli, že je někdy potřeba překročit svůj vlastní stín. Nebo třeba také, že život začíná za hranicemi vlastní komfortní zóny. O tom přesně je Vlčí ostrov. Lajla sbalila něco málo základních věcí, odletěla do Kanady a ve třech samostatných částech popisuje, co prožila. Začíná na Vlčím ostrově, kde v zimě dělala správcovou prázdného areálu, pak cestu autem do USA a zpět do Kanady a končí pobytem zcela na samotě v rezervaci, kde hlídá usedlost alternativně žijícího páru.

Během čtení se mi střídaly rozporuplné pocity. Nejméně mě bavila první část. Nesouhlasila jsem s výběrem partnera. Pro úzkostnou dívku pomalu se stavící na nohy není přeci nic lepšího než partner alkoholik, který ji postupně zadupává. Štvala mě ona i on, chvílemi jsem přemýšlela, jestli mám vůbec Vlčí ostrov dočítat. Ale vydržela jsem a dobře jsem udělala. Lajla se na vlastní nohy nakonec postavila, kniha pro mě postupně gradovala, nejlepší byla třetí část. Pobyt zcela na samotě uprostřed divočiny není zrovna to, co bych si vybrala, ale během čtení jsem myslím naprosto chápala ty, kteří se tak rozhodli. Bylo zajímavé sledovat postupnou změnu Lajly. Z úzkostné ženy inklinující k alkoholikovi přes samostatnou dlouhou cestu autem (řídit auto se naučila krátce před odjezdem) až k vyrovnané a sama sebe akceptující holce, která si život užívá (nejen přežívá).

Vlčí ostrov mi připomínal film Útěk do divočiny (Into the Wild, 2007) natočený podle života mladého Američana Christophera McCandlesse. Po absolvování univerzity se vydal z rodné Kalifornie až na Aljašku, kde nějakou dobu žil ve vraku starého autobusu. Život v divočině Christophera byl extrémnější a drsnější než Lajly (o jeho konci nemluvě), mnoho věcí je ale podle mě spojovalo. Hlavní roli zahrál Emile Hirsch, scénář napsal a film režíroval Sean Penn. Pokud jste Vlčí ostrov četli a líbil se vám, zkuste se podívat i na Útěk do divočiny nebo si o něm přečtete knihu od Jona Krakauera (Into the Wild).

Moje hodnocení: 75 %

 

Kam dál:

film nebo kniha Into the Wild/Útěk do divočiny

Nalehko

 

Co budu číst:

Romantickou vlnu vystřídala detektivka, čtu první třetinu Nočního lovu, celá kniha vyjde 18.2. Pak asi zase návrat k Hájíčkovi. Uvidíme.