Detektivky nebo chcete-li thrillery čtu už hodně dlouho. Začalo to Agathou Christie, Robinem Cookem, Leonardem S. Goldbergem, pokračovalo přes Dana Browna a nyní jedu na vlně severských románů. Minulý rok mě neminula ani slovensko-anglická Dívka v ledu Roberta Bryndzy. A byla skvělým výkopem pro další díly, na případy i osobní život Eriky Fosterové jsem byla zvědavá a Noční lov jsem začala číst již v nabídnutém předprodeji. Před chvílí jsem ho dočetla a musím říct, že věta v anotaci „thriller, který vám nedá spát“ u mě beze zbytku platila. Bez nadsázky to byl můj noční lov přečtených stránek, včera jsem knihu odložila o půl třetí v noci, chtěla jsem ji dorazit, ale posledních 60 stran jsem už nedala, musely počkat na dnešek.

O co jde? Erika a její tým řeší další vraždu, tentokrát praktického lékaře. Za krátkou dobu zjistí, že vrah lékaře sledoval a počkal si na něj v jeho zabezpečeném domě. Vyšetřování se prolíná s chatovou konverzací vraha, který si říká Noční pták, s tajemným Vévodou. Vražda lékaře ale není poslední, Noční pták má seznam s více jmény. Osobní život Eriky se prozatím nijak výrazně neposunul, Noční lov se odehrává dva roky po smrti jejího manžela. Má jen velmi malý okruh přátel, s podřízenými vychází dobře, zajímavě se vyvíjí její vztah hlavně s jedním z nich. S nadřízenými má vztahy o něco komplikovanější, jde si za svým a příliš neřeší důsledky svého jednání. Když podezření z vražd padne na jednoho Eričina přítele, riskuje profesní kariéru i život, aby Nočního ptáka dostala.

Kniha se čte velmi rychle, odbočky do Eričina osobního života hlavní dějovou linku vůbec neruší, jen vše vhodně dokreslují. Jen jedna věc mě trochu zklamala. Pokud nechcete nic z děje prozradit, nečtěte tento odstavec, nevyhnu se malému spoileru. V Dívce v ledu Eriku pokousal HIV pozitivní chlapec, nechala se sice vyšetřit, ale výsledek už v prvním díle nebyl, nedočkala jsem se jej ani v díle druhém. Je možné, že jsem zmínku o vyšetření nezaregistrovala, četla jsem sice poctivě, nic jsem nepřeskakovala, ale třeba jsem v noci nebyla úplně nejbystřejší a tohle mi uteklo. Bylo by fajn to nějak dořešit nebo se o tom alespoň zmínit. Je jasné, že je vyšetření s časovým odstupem potřeba opakovat, může se to tak objevit až v dalším díle, ale malá poznámka by neškodila. Ale to je jen detail.

Moje hodnocení: 90 %

 

Kam dál:

Volba tématu mi připomněla Hněv od Zygmunda Miłoszewského, třetí díl ze série s Teodorem Szackim. Zygmunda Miłoszewského jsem už doporučovala, pokud jste od něj nic nečetli, neváhejte, stojí za to.

 

Co budu číst dál:

Asi budu dočítat resty, s největší pravděpodobností Lesní lišky, rozečtenou mám také Geniální přítelkyni a Rybí krev. Koupila jsem si ale knížky další, třeba Rus je ten, kdo miluje břízy. A moc se těším na dvě novinky nakladatelství Host: Pojď sem, ať Ti můžu dát pusu a Kouzelníkův únik z reality.