Ariadnina nit je velkoformátová dokonalost, precizní práce s fakty podtržená výbornou grafikou. Přesně tak si představuji encyklopedii s plně využitým potenciálem zaujmout malého čtenáře. Dítě listuje, do nejmenších detailů studuje obrázky a na konci knihy má přehled, který by z prostého textu získalo za mnohonásobně delší čas. Před lety jsem podobně jásala z Map Aleksandry a Daniela Mizielińských.

Jan Bajtlik zachycuje na 24 dvoustranách důležité výseky řecké mytologie. Na každé z nich je propracovaný labyrint. Dítě (a nejen ono :)) labyrintem prochází a seznamuje se s bohy, lidmi, kteří se s nimi dostali do křížku, nebezpečnými úkoly, důležitými stavbami, událostmi, výpravami nebo válkami. Zvolená forma čtenáře je pro čtenáře velmi atraktivní (alespoň pro mě i dceru byla). Psané informace jsou v každém labyrintu zmíněny jen heslovitě, ale Bajtlik vždy odkazuje na stránky v závěru, kde danou část mytologie zpracoval i v textu. Na své si tak přijde větší cílová skupina. Mám moc ráda kreativně uchopené knihy. Rodič dostává určitou šablonu, kterou může přizpůsobit přesně podle potřeb svého dítěte, a kniha s ním tak roste.

Ariadnina nit v úvodu přibližuje jednotlivé bohy, vysvětluje, kdo byli giganti, kyklopové, později nechybí bestiář. Pak přechází k jednotlivým mýtům a důležitým postavám – Prométheovi, Heraklovi,  Odysseovi, Achillovi, Sisyfovi (výborný, 48 malých políček a Sisyfos v různém stadiu tlačení kamene na kopec), Oidipovi, Hefaistovi nebo Iásónovi a argonatům. Ukazuje slavné stavby – palác v Knossu nebo Kolose rhodského, starecké město, kde mj. porovnává domy chudých, bohatých a zámožných. Trojská válka je zpracována na třech dvou stranách, začíná výpravou Achájů, pokračuje obléháním a dobytím Troje.

Jestli máte řeckou mytologii rádi nebo naopak jestli v máte v postavách zmatek a nejste si jisti, kam koho zařadit, neváhejte. Ariadnina nit vychází 15.8.  Za mě velké ano.

 

Moje hodnocení: 100 %

Hodnocení dcery: Paráda! Jdu si pro fixu, aby věděla, kudy jsem labyrintem šla… Já: néééé….

 

Bibliografické údaje

Autor: Jan Bajtlik

Nakladatel: Host (2019)

Počet stran: 72

 

Na ukázku se můžete podívat tady.

 

Kam dál:

Velkoformátových knih je spousta, u mě dlouhodobě vedly výše zmíněné Mapy Aleksandry a Daniela Mizielińských.

 

Co budu číst:

S dcerou čteme Gorila a já Fridy Nilsson, já sama jsem začala Clayův most Markuse Zusaka.