Na přečtení románu Brooklyn jsem se těšila, sáhla jsem po něm po přečtení dvou románů o holocaustu (Kdysi a Spočítej hvězdy) a K moři od Petry Soukupové. Před časem jsem četla Butik Astor Place od Stephanie Lehmannové, který se mi moc líbil. Prolínaly se tam dvě linky, kromě současnosti děj sledoval osud mladé díky, která se na začátku 20. století ocitla sama v New Yorku a musela se postavit na vlastní nohy. Téma tedy připomínající Brooklyn (i když ne ve stejných letech). Butik Astor Place pro mě nasadil laťku celkem vysoko, očekávání od Brooklynu byla vysoká, ale bohužel nenaplněná. Nestává se mi to často, ale místy jsem děj přeskakovala. Téma je jistě nosné. Mladá žena se snaží najít v rodném irském městečku práci, ale nemá štěstí. Žije jen s matkou, sestra bydlí ve městě také, pracuje, hraje golf a zdá se, že se jí daří. Bratři Eilis odešli za prací do Dublinu. Sestra a matka zosnovují plán, kdy s pomocí kněze žijícího v New Yorku dostane Eilis možnost tam pracovat. A ona odjíždí, ačkoli má pocit, že jede nesprávná sestra, nechce, ale se její sestra Rose pro ni obětovala. Byla jsem zvědavá, jak Tóibín příběh dál rozehraje, ale přišlo mi, že nápady nedotahuje do konce, časté byly dějové zkratky.

Nesouhlasím ani s anotací knihy, kde se mj. píše, že ‚Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Tóibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor.‘ Nevím, pro mě byla autorova próza až moc tichá, zůstala jen na povrchu, a to s vykreslením postav i historických dat. Pokud by nenastal dějový zvrat, který donutil Eilis k návratu do Irska, ani bych knihu nedočetla. A i po onom zvratu se vlastně nic zásadního nedělo. Nepotřebuji velká dramata, běžný život se dá vykreslit poutavě a zajímavě (např. v podání Petry Soukupové), ale Brooklyn mi přišel nedotažený.

Pokud vás ale téma odchodu obyvatel britských ostrovů do USA zajímá, přečtěte si např. detektivku Ostrov Entry od Petera Maye, která danou problematiku o hodně komplexněji a poutavěji ukazuje. O osud mladé ženy začínající samotné v New Yorku je jistě lépe zpracován ve výše uvedeném Butik Astor Place od Stephanie Lahmannové.

Moje hodnocení: 55 %

Kam dál:
Kufr paní Sinclairové
Ostrov Entry