Protože mám ráda detektivky, nemohl mě samozřejmě minout ani Peter May. Jako první jsem četla trilogii o ostrově Lewis, poté Výjimečné lidi a Kritika, po nich jsem začala číst čínské thrillery. Moc se mi do nich nechtělo, některé recenze nebyly moc pozitivní, ale proč si neudělat vlastní názor…

Čínské thrillery mě ale velmi mile překvapily. V předchozích autorových knihách, které jsem četla, mi někdy vadilo jeho obšírné popisování přírody. Nepochybuji o tom, že Hebridy jsou krásné, ale radši bych věděla, kdo byl vrah a co ho k vraždě vedlo. V čínských thrillerech se místo popisu krajiny May vrhnul na popis čínských dějin a jejich dopadu na dnešní život v Číně, což pro mě bylo velmi zajímavé čtení. Vím tedy nejen, kdo ve všech knihách vraždil, ale také, jak probíhala kulturní revoluce nebo jak byla objevena terakotová armáda. Tyto odbočky do historie mě ani v nejmenším nerušily ani nenudily.

Velmi zajímavá je také konfrontace obou hlavních protagonistů: čínského policisty Li Jena a americké patoložky Margaret Cambellové. Oba jsou sepjatí kulturou a hodnotami, ve kterých vyrostli, učí se porozumět světu toho druhého a nějak fungovat, a to po stránce profesní i osobní. Ani jeden z nich pro mě není vysloveně super kladný hrdina, během čtení jsem často kroutila hlavou, jak může být on nebo ona tak mimo. Chování Margaret mně vadilo o něco víc než Li Jena, ale ne do té míry, že bych knížky odložila.

Pokud jste čínské thillery (Pán ohně, Čtvrtá oběť, Sál smrti) nečetli, určitě doporučuji. V některých recenzích jsem narazila na fakt, že May nebyl ještě vyzrálý spisovatel, když je psal (ač v češtině vycházejí až v posledních letech, jedná se o autorovu ranou tvorbu), úplně s tím nesouhlasím. Čínské thrillery určitě neurazí čtenáře detektivek, který hledá napínavý příběh a nějakou k tomu přidanou hodnotu. V češtině zatím vyšly první tři díly ze šestidílné série.

Moje hodnocení: 80 %

Kam dál:
cokoli od Petra Maye, včetně novějších Umrlčí cesty a Útěku
cokoli od Kathy Reichs, Robina Cooka nebo Leonarda S. Goldberga – vyšetřovací dvojice často tvoří soudní lékař a detektiv