Ďáblův spár jsem před časem četla, což z něj dělá ideálního adepta na poslech. Na děj se nemusím plně soustředit, důležité proměnné znám. Můžu poslouchat a přitom zvládnu i něco dalšího, multitasking v praxi 🙂
Jde o první díl série zasazené do prostředí Normandských ostrovů, tj. ideální cílovou skupinou představují čtenáři/posluchači Petera Maye. Příliš srovnávat ale nedoporučuji, protože Mayových kvalit Dearmanová (zatím) nedosáhla. Kniha není vyloženě špatná, jen je tak nějak průměrná. Vše, se objevuje v Ďáblově spáru, už jsem četla někde jinde.
Děj je vyprávěn z pohledu tří postav, novinářky, detektiva a vraha. Ten svůj příběh začíná už na přelomu padesátých a šedesátých let, postupuje chronologicky a s ostatními se protne až u poslední vraždy. Takové pojetí mě moc baví. Sbíráte střípky v různém čase a od různých lidí, abyste nakonec dostali celou skládačku. Pohled vraha i vyšetřovatelů tomu navíc dodává šmrnc.
Novinářka Jennifer na ostrovech vyrostla, pak odešla do Londýna, kde došlo k události, kterou si vyčítá a po níž se odstěhovala zpět k matce. Dearmanová se sice vyhnula klišé ve formě alkoholu, ale už ne psychiatrickému onemocnění. Jenny trpí panickými atakami. Škoda jich, přišly mi lehce zbytečné, ale třeba si jimi jen připravuje půdu pro další díly. Spojení Jenny se starším detektivem Michaelem, jenž už nemá co ztratit, je zajímavé.
Dearmanová rozpracovala hodně motivů – nenávist k ženám, vzhledovou podobnost obětí na základě daného klíče, souvislost s minulostí. Odkazuje na dobu druhé světové války, místní mýty, nevynechala ani problémy v osobním/profesním životě hlavních postav. Preferovala bych zápletku o něco jednodušší.
Audiokniha je namluvená dvěma interprety – Pavlou Gajdošíkovou a Petrem Kubešem. Pasáže Gajdošíkové (tj. ty z pohledu Jennifer) se mi líbily. Má příjemný hlas, nepřehrává, k Jennifer se hodí. Bavila mě. Znatelně méně na mě zapůsobil Petr Kubeš, který namluvil vraha i Michaela. Docela dlouhou dobu mi trvalo, než jsem se na něj zvykla. Připadalo mi, že čte ploše, bez většího prožitku, jakoby s odstupem a pro mě nezajímavě. Na Gajdošíkovou jsem se těšila, Kubeše jsem jen poslechla, většinou bez většího nadšení. Hudební předěly prakticky nejsou, což pro thriller nevadí. Přílišná dramatizace by byla zbytečná.
Moje hodnocení: 75 %
Knihu jsem hodnotila 72 %, nějaká procenta navíc bych dala za interpretaci Gajdošíkové, další dolů za Kubeše. V audio verzi mě ale Jennifer bavila víc než v knize, proto ji hodnotím o maličko lépe.
Bibliografické údaje:
Autor: Lara Dearmanová
Interperti: Pavla Gajdošíková, Petr Kubeš
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Délka: 11 hodin 11 minit
Za poskytnutí audioknihy díky Audiotéce. Ukázku si můžete poslechnout tady.
Kam dál:
Zkuste cokoli od Petera Maye. Pokud bychom měli zůstat na ostrovech, nejlépe tak trilogii z ostrova Lewis (Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky), načetl Jiří Dvořák. Už dlouho jsem nedoporučovala krimi sérii Åsy Larrsonové. Interpretkou jejích knih je Jana Stryková.
Co budu poslouchat dál:
Pro mě netypicky asi rozposlouchám dvě audioknihy. Pavel Rímský namluvil Černou zemi Timothy Snydera. Od něj jsem četla výbornou Tyranii, na jeho rozbor holocaustu jsem zvědavá. Poslech to bude hutný nejen tématem, ale také délkou – 19 hodin a 11 minut.
Zálusk mám i audioknihy Jiřího Hájíčka nebo Gentlemana v Moskvě Amora Towlese (18 hodin 38 minut).
Napsat komentář