Dobrá zpráva pro všechny příznivce Petera Maye, čínské thrillery jsou zpátky! Další díly série jsou vždy trochu ošemetné, těšíte se i bojíte zároveň, doufáte, že pokračování bude stejně tak dobré jako předchozí díly. Hadohlavec rozhodně nezklamal, drží vysoký Mayův standard, podle mě je dokonce lepší než díl třetí.

Děj se neodehrává v Číně, ale v Texasu a točí se okolo nálezu více než 90 mrtvých těl nelegálních čínských imigrantů. Aby bylo politice učiněno zadost, k vyšetřování je přizván i Li Jen, aktuálně pracující pro čínské velvyslanectví ve Washingtonu. Ačkoli kamion, ve kterém byla těla nalezena, nespadá pod jurisdikci Margaret Campbellové, případ je natolik závažný, že dostane zelenou i ona. Tak se setkají. Opět.

Právě tohle mám na dobrých sériích ráda. Řeší nejen vraždy, ale ukazují i dynamiku vztahu hlavních vyšetřovatelů. Připouštím, že to někdy může vypadat trochu lacině: on vyšetřovatel, ona soudní lékařka, on drsný chlapík (hodně často má něco nedořešeného v minulosti), ona chytrá (dominantní, úspěšná v práci, naopak spíše neúspěšná v osobním životě). Dají se dohromady, řeší vraždy i sami sebe. Přesně podle tohoto schématu jedou i Li a Margaret. Nevadí, hlavní je, že to funguje. Peter May ale nabízí o hodně více, reálie má zmáknuté jako v každé své knize. Nebudu přehánět, ale tolik věcí o Číně jsem se jen tak mimochodem během čtení beletrie nedozvěděla nikde jinde. May střídá historii, politiku i každodenní život a zvyklosti běžných Číňanů, věci zásadní i méně důležité. Když nyní jím pikantní jídlo a hoří mi pusa, nesahám díky němu po vodě, ale sním něco sladkého. Zkuste to, funguje to :o).

Děj nabírá na obrátkách, když u každého imigranta najdou malý vpich. Látka jim takto podaná posouvá vyšetřování úplně jinam.  Zápletka spadá do mého oboru, takže bonusové body pro Maye navíc. Dávejte si pozor na detaily, důležité mohou být i zdánlivě nepodstatné věci. Pokud máte Maye načteného, možná odhalíte hlavní záporáky o pár stránek dříve než Li a Margaret, svůj rukopis a způsob uvažování nezapřel.

Ani moc nevím, co bych měla vytknout, je to příjemná oddechovka. V minulých dílech mně občas Margaret trochu lezla na nervy, strkala všude nos, věděla vše nejlépe. Tady se celkem krotila, ona i Li byli o něco méně tvrdohlaví, hledání kompromisu bude ale ještě hodně těžké. Konec se navíc celkem pěkně zamotal, je na čase vrátit se do Číny.

 

Moje hodnocení: 86 %

 

Bibliografické údaje:

Název: Hadohlavec

Nakladatel: Host (2017)

Počet stran: 344

 

Kam dál:

Jestli sdílíte moje možná až nekritické nadšení, určitě jste od Maye četli už všechno. Jestli ne, sáhněte po něm, chybu neuděláte. Abych byla alespoň trochu objektivní, někdy je mu vytýkáno moc popisu. Mně to trochu vadilo u prvních knih (trilogie z ostrova Lewis), kde detailů z přírody bylo opravdu až příliš. U čínských thrillerů jsem to naopak přivítala. Přírodu nahradila historická fakta a běžný život v Číně.

 

Co budu číst:

Po Hadohlavci jsem přečetla Zinkové chlapce, teď dočítám Tvrdohlavá stvoření, tedy opět reklama na příští recenze.

Když zůstaneme u vražd, už jsem si koupila Jerúldelgera, 7.9. vychází další díl Milénia Stiega Larssona/Davida Lagercrantze a v říjnu pokračování Act Enzo Petera Maye. Paráda!