Knihám Yrsy Sigurðardóttir jsem poprvé dala šanci až v audio verzi. A tak v době, kdy mají skalní fandové přečtené první tři díly série s policistou Huldarem a psycholožkou Freyjou, já poslouchám díl první 🙂 Začít audioknihou s sebou ale nese kouzlo nechtěného, styl psaní Yrsy Sigurðardóttir se pro mluvené slovo hodí. Těžiště nestojí na dlouhých popisech, které by mohly nudit, ale v dialozích. Děj tak dynamicky plyne, přispívá k tomu i velmi zdařilá interpretace Kláry Cibulkové, chytne a nepustí, ačkoli jde o úctyhodných 14 hodin 37 minut.

Yrsa Sigurðardóttir severské tradici thrillerů rozhodně ostudu nedělá. DNA mi v mnohých aspektech evokovala Kaštánka Sørena Sveistrupa. Temné, drsné, s tradičními sociálními prvky. Po poslechnutí DNA Yrsa poskočila do čtveřice mých severských nej autorů (vedle Stiega Larssona, Åsy Larsson a nyní i Sørena Sveistrupa, od něj očekávám mnohé).

Čtenář/posluchač má proti policii výhodu prologu. Malé děti jsou před lety po určitých více nespecifikovaných událostech rozděleny. Střípky máte, ale jejich důležitost oceníte až na samém konci. Čtěte/poslouchejte pozorně, aby vám neutekl žádný nenápadně zmíněný detail. Děj se rychle přesouvá do současnosti. V Reykvajíku dojde k vraždě mladé ženy, matky dvou dětí. Motiv je záhadou, zdá se, že žena neměla nepřátele, žila ve spokojeném manželství. Policie si hodně slibuje od Margret, její dcery, která byla v době vraždy schovaná pod postelí. Do vyšetřování se tak vedle policistů zapojuje psycholožka Freyja, dohlížející na to, aby výslechy Margret netraumatizovaly ještě více, výslech byl veden správně, a posléze proto nebyl napadnutelný. Brzy přibydou další mrtví, všichni jsou zavražděni krutým způsobem. Policie tápe, mrtvé spojují číselné sekvence zachycené radioamatérem. Propojují nejen je, ale i jeho.

Atmosféru knihy trefně popsala interpretka Klára Cibulková. „V příběhu nejsou potoky krve, i když způsob provedení vražd je drsný a krutý. Není to přehnaně akční, ale vyprávění v sobě má temný spodní proud. Skryté běsy, které si člověk nejprve neumí vysvětlit, ale jak se dostává dál, nachází různé indicie, které pochopí až zpětně. A řešení je pak překvapivé. Celou dobu pod kůží tušíte, že je na tom něco divného. Bavilo mě, jak autorka člověka nenápadně odvádí od těch kolejí, po kterých na první dobrou jede. Dlouho mi nešlo do hlavy, jak je to celé propojené, dokonce jsem se v textu vracela a znovu si přečetla prolog, ale je to zkrátka natolik rafinované, že se vše vyjevuje až průběžně.“

Řešení je opravdu překvapivé. Když dílky do sebe zapadnou a vy zpětně vidíte všechny detaily, oceníte precizní vystavění děje. Vedle vražd se zajímavě rozvíjí i vztahová linka mezi Freyjou a Huldarem. Strávili spolu noc a pak už se nekontaktovali. Potkali se až během vyšetřování vraždy. Překvapení 🙂

Text doprovází původní hudba. Dominuje klavír s rozsahem jedné oktávy mollové stupnice. Jednoduché,  prosté, ale efektivní. Stísněnou atmosféru vhodně doplňuje/umocňuje. Během poslechu jsem předěly v duchu popoháněla ‚dělej, dělej, chci vědět, jak to bude dál‘.

Pokud jste na tom s Yrsou podobně jako já a knižně jste ji trochu prošvihli, audiokniha je hodně povedená výzva/pozvánka, jak to můžete napravit.

Moje hodnocení: 89 %

Bibliografické údaje:

Autor: Yrsa Sigurðardóttir

Interpret: Klára Cibulková

Režie: Jitka Škápíková

Vydavatel: OneHotBook (2019)

Délka: 14 hodin 37 minut

 

Za poskytnutí audioknihy díky OneHotBook a portálu Audiolibrix, kde si můžete poslechnout ukázku.

 

Kam dál:

Pokud máte rádi islandské krimi/thrillery, aktuálně vychází Sněžná slepota Ragnara Jónassona. Četla jsem ji ještě před vydáním, úplně nadšená jsem z ní nebyla. Ale tip pro fandy by to mohl být, za mě spíš jen v informační rovině, aby vám kniha neutekla.

Jasným favoritem v novinkách je výše zmíněný Kaštánek, toho můžu doporučit bet žádných ale.

 

Co budu poslouchat:

Stále čtu Potom Morrise Gleitzmana.