Dobrý proto severáku patří k mým srdcovkám. Není to žádná vysoká literatura, jde o milostný román v mailech. Lacinou červenou knihu ale rozhodně nečekejte.
Co se stane, když napíšete špatně heslo do vyhledávače? Narazíte třeba na záhadný text v iggurštině, jejího tajemného tvůrce a audioanimatronické loutky (Lucemburská zahrada, Michal Ajvaz). Ale co když napíšete špatně mailovou adresu? Buď se mail ztratí v kyberprostoru, protože adresát neexistuje, nebo si ho přečte reálný člověk. Ten vaši chybu bude buď ignorovat, nebo se vší zdvořilostí odpoví a je to vyřízené. Ale co když mu omylem napíšete opakovaně? Odepsat už nemusí, nebo si naopak psát začnete. Nejdříve jen opatrné maily, které se ale postupem času stávají osobnější. To vše se stalo Emmi a Leovi. Emmi si chtěla odhlásit předplatné časopisu, mail neodeslala do redakce, ale Leovi. A pak zase a znova, až si začali psát. Zpočátku se jim dařilo striktně oddělit své reálné životy od toho společného virtuálního, to však logicky po čase selhalo.
Dobrý proti severáku je román psaný pouze v mailech, žádný úvod do děje, žádná omáčka nebo doslov. Maily jsou různého rozsahu, posílané v různých časových odstupech, někdy obratem, jindy po několika dnech a ještě na vyžádání nebo pod výhružkou. Ve světě vystavěném jen díky jejich korespondenci tráví stále více času, maily chtějí i potřebují. Čtete/posloucháte a přemýšlíte o tom, co v konverzaci hledají a co od ní očekávají. Pobavení? Odreagování? Rozptýlení? Adrenalin a kouzlo neznámého? Nevěru? Lásku? Glattauer se vztahu Emmi a Lea zhostil se ctí, vyhnul se zbytečným klišé. Naštěstí.
Román v dopisech je pro audio zpracování jako dělaný. Už jsem vychválila Nebezpečné známosti, u Dobrého proti severáku tomu nebude jinak. Emmi načetla Jana Štvrtecká a byla za to nominovaná na nejlepší rozhlasový výkon v roce 2015 (Dobrý proti severáku vysílal v tu dobu na pokračování Český rozhlas). Dala Emmi tu správnou šťávu, byla přesně taková, jakou jsem si ji během čtení představovala. Temperamentní, někdy hodně kousavá a sarkastická (až mě štvala), lehce sebestředná, v určitých ohledech hodně sebejistá, přitom ale tak ztracená. Martin Sláma dodal Leovi tu správnou akademickou váhu, byl váhavý, tajemný, karty na stůl vykládal o něco opatrněji než Emmi, dokázal hodně překvapit.
Román má spád, vtáhne velmi jednoduše. Už tak skvělý text pozvedla audiokniha o stupínek výš. Emmi a Leo dostali svůj hlas, jejich konverzace se tak stala o něco skutečnější.
Za poskytnutí audioknihy díky Audiotéce, kde si můžete poskytnout
Moje hodnocení: 96 %
Knize jsem dala 95 %, tady procento přihodím.
Bibliografické údaje:
Autor: Daniel Glattauer
Interpreti: Jana Štvrtecká, Martin Sláma, Vladimír Hauser, Jiří Valůšek
Vydavatel: Radioservis
Délka: 4 hodiny 24 minut
Kam dál:
Glattauer napsal i druhý díl Každá sedmá vlna. Jestli jste četli Dobrý proti severáku a konec vás naštval, přečtěte si ho. Třeba vás potěší. Nebo zkazí dojem. Obojí je možné.
Dopisy (ne maily) se psaly třeba i v Nebezpečných známostech, pokud je vám tato forma blízká.
Co budu poslouchat:
Chybí mi jen několik minut a mám doposlechnutého Gentlemana v Moskvě (příští recenze), po něm plánuji My proti vám Fredrika Backmana
Je to opravdu skvostně načtená audiokniha. Už čtení v rozhlase mě to naprosto pohltilo. Pro zlepšení nálady jedna z nejspolehlivějších. 🙂
Souhlas 🙂
Nečetla jsem, ale slyšela a viděla v rámci projektu Listování. Bylo to vtipné a milé a už tehdy jsem si říkala, že si knihu jednou přečtu. Romány psané formou dopisů jsem měla vždycky ráda, vůbec nic bych nenamítala, kdybych jich vznikalo mnohem víc 🙂
Dobrý proti severáku za přečtení nebo poslech rozhodně stojí 🙂 Taky mám formu dopisů moc ráda.