Co takhle změna? Sice jsem zavalená novinkami a vyhlížím další, ediční plány na podzim už mám pročtené tak a zpět, ale co třeba kniha z roku 1782?

Nebezpečné známosti jsou o intrikách, lásce, zradě, touze, sexu, cti a odvržení. Ústřední dvojici tvoří markýza de Merteuil a vikomt de Valmont. Markýza váženého postavení, bezúhonná, důvěrnice mnoha dam i jejich dcer. Naslouchám jim, radí, ale sleduje tím jen svoje zájmy. Nemůže odolat moci manipulovat s druhými. Vikomt má naprosto zasloužilou pověst svůdníka, před kterým si žádná sukně nemůže být jistá. Do jejich osidel se dostala i patnáctiletá Cécile de Volanges. Po pobytu v klášteře se vrací domů, aby se mohla provdat/byla provdána na staršího muže. Jenže ona se zamiluje do mladého rytíře Dancenyho. Píší si dopisy a předávají si je na tajných místech. O své lásce píše Cécile přítelkyni, svěřuje se markýze de Merteuil. Valmont mezitím líčí nejen na ni, ale také na ctnostnou paní Tourvel, madam upjatých mravů tak moc se snažící vikomta odehnat. Čím více ona odolává, tím víc on naléhá. Nejde o ni, ale o něj, co chce, musí dostat. Intrik přibývá, smyčka lží se začíná stahovat i kolem vikomta a markýzy.

Nebezpečné známosti psané v dopisech jsou dokonalá volba pro audio verzi. Každá postava dostala svůj hlas. Markýzu de Merteuil namluvila Vilma Cibulková. Číší z ní despekt, je povýšená nad všemi okolo sebe, ti jsou jen loutkami v její hře. K tomu přičtěte ještě typicky nakřáplý hlas Cibulkové, jehož možnosti plně využila, a máte favorita celé audioknihy. Ostatní ale zdatně sekundují. Charismatický světácký lovec žen Jiří Dvořák, jenž chce za každou cenu dosáhnout svého. Jan Meduna propůjčil rytíři Dancenymu mladickou naivitu, čest, vášeň a vnitřní zápolení jeho touhy se společenskými požadavky doby. Stejně tak naivní, bezelstná, bezradná a bez větších obtíží umožňující sebou nechat manipulovat je Cécile de Volanges v podání Kláry Issové. Ženskou trojici doplňuje Kristýna Frejová. Je cnostná, někdy až hystericky hájí své názory a morálku. Kontrast postav audiokniha vystihla výborně. Nesmím zapomenout ani na vypravěče Igora Bareše, který lakonicky jakoby mimochodem uvádí do děje, čísluje dopisy a vysvětluje, které byly vynechány.

V hudebních předělech vyniká hra na dobové strunné nástroje, byla použita hudba francouzského skladatele Benoita Boriese. Dramatické pasáže dokresluje hudba temnější, dokonale lákající k dalšímu poslechu.

Za poskytnutí audioknihy k recenzi díky OneHotBook a Audiolibrix, kde si můžete poslechnout ukázku.

Moje hodnocení: 87 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Choderlos de Laclos

Vydavatel: OneHotBook (2014)

Interpreti: Vilma Cibulková, Klára Issová, Kristýna Frejová, Jiří Dvořák, Jan Meduna, Igor Bareš

Režie: Michal Bureš

Délka: 7 hodin 53 minut

 

Co budu poslouchat:

Pokračovat budu již dříve zmíněnými Mariemi a Magdalénami Lenky Horňákové-Civade

 

Co budu číst:

Dočítám Smečku Kataríny Holetzové, chybí mi až asi jen 30 stran. O komiksu Záhady kvantového světa jsem už psala. Kromě něho plánuji po delší době také fantasy, doma mám dvě novinky nakladatelství Host: Oheň probuzení Anthonyho Ryana a Stín věcí ztracených Jamese Islingtona. Obě to jsou úctyhodné bichle. Lákají mě také Pršeli ptáci Jocelyne Saucierové. Uvidíme.