Tak jo, zase začnu jedním klišé. Dům myšek je knížka, která si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Originální začátek, vím. Jak to tak vypadá, myši jako hlavní hrdinové představují osvědčenou klasiku. Jen uvažte: Mickey Mouse a Minnie, Jerry od Toma, Gus a Jaq v Disney Popelce, Myšák Stuart Little, v českých vodách třeba Anča a Pepík, myši ve Velké sýrové loupeži nebo Studiu Kamarád, myška v Krtečkovi, v Hravouce Terezy Vostradovské nebo myška Eliška Vojtěcha Otčenáška. Teď mají celý dům. V jejich domovském Nizozemsku (a nejen v něm) jsou Sam a Julie slavní. Mají své muzeum, vyšlo o nich několik knih, prodávají se jako hračky a můžete si je stáhnout i jako aplikaci.
Autorka Karina Schaapmanová nejen vymyslela příběh o dvou myších kamarádech, ona je i celý dům opravdu vyrobila a Ton Bouwer nafotil. Sam a Julie tak žijí v reálném domě vytvořeném z kartónových krabic se spoustou detailů. Ty jsou na knížce podle mě to nejlepší, libovat si v nich budou spíše rodiče. Když se podíváte pozorně, v koupelně najdete mýdlo Brillo (oblíbená značka Andyho Warhola) nebo Dove a Lux, zubní pastu Aquafresh, v kuchyni Corn flakes, čaje Pickwick, nezaměnitelné krabice od Chiquita banánů. Na zdech v pokojích visí plakáty, miminka nosí plenky Pampers i Huggies (vtipné je, že myší mimina mají velikost large). Jako třešnička na dortu je Deník Anne Frankové na nočním stolku. Ten tam ostatně není náhodou, rodina Sama jsou židovské myšky. V kapitolce o oslavě šabatu mrkněte na dveře, nechybí ani mezuza. Celý dům je zabydlený, působí útulným dojmem. Myšky mají v domácnostech funkční nepořádek. Kdybych byla malá, ani v nejmenším bych nepochybovala o tom, že tam opravdu bydlí.
Sam a Julie jsou každý jiný, ale vzájemně se doplňují. Sam žije v úplné rodině, má oba rodiče, několik tet, strýčka a prarodiče. Je nesmělý a poslušný. Julie žije jen s maminkou, je zvědavá a tvrdohlavá. Každý si najde to svoje. Julie je holka, takže je to knížka pro holky, Sam je kluk, takže je to knížka pro kluky. Ideálně pro kluky a holčičky předškolního věku. Dceři jsou čtyři roky a je to úplně akorát (a ještě nějakou dobu bude).
Jedna rada, než knížku začnete s dětmi knížku číst. Na první čtení (nebo několik prvních čtení) to není to pravé ořechové před spaním. Napsané příběhy spíš knihu jen dokreslují, literárně by určitě šly ještě vypilovat. Základ představují fotografie domu a jeho obyvatel. Při prohlížení bude zvědavost dětí silnější než potřeba spát. Když si vše projdete bez akutní potřeby dítě uspat, uděláte lépe :o)).
Moje hodnocení: 81 % (sraženo na psané příběhy)
Bibliografické údaje:
Autor: Karina Schaapman
Nakladatel: Meander
Počet stran: 60 stran
Kam dál:
Dům myšek je první knížka ze série. Ještě vyšla Dům myšek – Sam a Julie v divadle, vychází i třetí díl Sam a Julie v cirkuse. Jestli chcete pokračovat v myší vlně, sáhněte po Anče a Pepíkovi. Ti z váš, kteří je nepamatují, mrkněte se v neděli chvíli po Studiu Kamarád na Déčko :o), pak hurá na jejich komiksy! Mickeyho klubík radši vynechejte, ať nedopadnete jako Doppler…
Co budeme číst dál:
Cokoli vás napadne :o). Pohádky o Disney princeznách, české klasické nebo Buddhovy na dobrou noc, knížky Pavla Čecha nebo Tři bratry. A máme také knížky o Mickekyho klubíku… přiznávám…
Když jsem v Domě myšek zmínila šabat, moc hezká je knížka Jaké svátky slaví děti celého světa a jí podobně koncipovaná Jak bydlí děti celého světa (Pavla Hanáčková, Helena Haraštová). Svátky plánuji na jednu z dalších recenzí.
Napsat komentář