Jak to tak vypadá, objevila jsem Ameriku. Mojí Amerikou se v tomto případě stal Franz Kafka (jeho Amerika bude s největší pravděpodobností následovat).

Kafku jsem četla před lety, ale asi to nebyl úplně ten správný čas. Řešení existenciálních krizí, komplikované postavení jednotlivce ve společnosti a jeho pocit osamělosti mě minuly. Přečetla jsem něco málo, nadšená jsem nebyla.  Pak ho četli všichni a mně se nechtělo jít s davem. Kafku jsem dala k ledu, odkud jsem ho nyní vyzvedla. O něco starší, o něco vyzrálejší, snad s větším přehledem, někdy nadhledem a se spoustou přečtených knih v zádech. Nebyla bych to já, abych na něj nepřišla přes Švédsko. I když to může vydat zvláštně, může za to Faktura Jonase Karlssona (v plánu mám Místnost). Kafkovské jsou podle mě obě dvě a Kafka mě začal lákat.

Druhým oslím můstkem jeho směrem byla kniha 1913 a třetím komiksy  (nebo obecně graficky propracované knihy). Ty u mě zažívají renesanci, nemohla jsem proto minout Franz Kafka: Člověk své i naší doby.  A jsme doma, jak to tak vypadá, všechny cesty vedou ke Kafkovi :o).

Celou recenzi bych mohla shrnout třemi slovy: skvělé, skvělé, skvělé. Kniha je věnována všem, kdo ve Franzi Kafkovi nepřestali vidět člověka, což dokonale sedí. Nejprve uvozuje dobu a postavení Židů v Praze v době okolo Kafkova narození. Pokračuje rodinou, komplikovaným vztahem k otci, naopak pevným se sestrou Ottlou (pro mě fascinující žena, a to až do konce, klobouk dolů), profesním působením. Nevynechává přátelství s Maxem Brodem nebo zásadní ženy jeho života.  V knize najdete spoustu detailů, o kterých jsem třeba já neměla tušení. Kafkův osobní život se zde prolíná se základy jeho tvorby. Text Radka Malého doplňují výborné ilustrace Renáty Fučíkové. Jsou temné, propracované do maličkostí. Nevím, co byla větší radost, jestli číst text nebo prohlížet grafiku. Konfrontace Kafkova života, zázemí, vztahů, zdraví a  jeho díla je výborná. Měla jsem dočteno, ani jsem nevěděla jak. Poslední stránku jsem otáčela se slovy to byla paráda, musím si od něj něco přečíst. Myslím, že původní záměr se autorům povedlo beze zbytku naplnit. Na Kafku se  po dočtení opravdu díváte jako na člověka, který psal z nějakého důvodu. Nevidíte jen v produkt v podobě jeho knih (ať jakkoli jedinečných) a už vůbec ne reklamní nebo rádoby intelektuální táhlo. Protože Kafka byl především člověk. Své i naší doby.

Moje hodnocení: 97 %

 

Bibliografické údaje:

Text: Radek Malý

Ilustrace: Renáta Fučíková

Nakladatel: Práh

Počet stran: 104

 

Kam dál:

Budu si oprašovat základní literární vzdělání a postupně pročtu průřez Kafkovou tvorbou. V hledáčku mám i Proměnu s ilustracemi Luise Scafatiho. Ačkoli jde toto vydání proti Kafkově přání, aby jeho knihy nedoprovázely ilustrace, neodolám. Mám prostě tu grafiku ráda… Nevynechám proto ani komiksový Zámek nebo Kafkův životopis Reinera Stacha.

 

Co budu číst dál:

Nyní dočítám povídkovou sbírku Tove Janssonové Cestovat nalehko. Recenze vás nemine :o).