Voňavým papírovým knížkám už nějakou dobu zahýbám s e-knihami. Dříve jsem je odmítala, ze čtečky, kterou jsem dostala jako dárek, jsem byla rozpačitá, ale pak si mě získala. Je maličká, vejde se do ní vše, což rozhodně nemůžu říct o naší knihovně. Nehledě na to, že e-knihu si můžu koupit kdykoli, třeba v noci. Okolo mě ticho, já naplním nákupní košík, zaplatím a čtu. Několikrát jsem dokonce nelenila a koupila druhý díl série ihned po dočtení dílu prvního, a nocovala jsem tak dál. Myslím, že se mi nyní podařilo najít rovnováhu a čtu oba formáty. Ale být jim nevěrná i s audioknihami? Nejdříve nikdy! Knihu si přeci musím přečíst sama. Později změna na možná někdy, mohlo by to být zajímavé. Nyní jo, je to super! Jak to vypadá, vznikl knižní čtyřúhelník, já, knihy, e-knihy a audioknihy.

Jako první jsem si vybrala Himmlerovu kuchařku. Důvody jsem měla dva. Knihu sice mám, ale ještě jsem ji nečetla, zato další knížku Franz-Oliviera Giesberta Láska je věčná, dokud trvá ano a v plánu mám i jeho novinku Trhačka zubů. Druhým důvodem byla Taťjána Medvecká, která Kuchařku namluvila a dokonce za ni dostala ocenění nejlepší interpretky v roce 2015. A musím říct, že zcela právem! Nemám sice srovnání, ale její přednes dodává Róze tu správnou šťávu.

Róza slaví v úvodu knihy 105. narozeniny. Narodila se v roce 1907, prožila tak celé 20. století. Své vzpomínky se rozhodla sepsat. Nakoupila sešity a začala. Je Arménka, o rodinu přišla během arménské genocidy, jejího vyvraždění byla přímým svědkem, nic moc (nejen) pro malou holku. Když se zdálo, že by mohla v klidu žít, osiří znova, zemřou i náhradní rodiče. Utéct před něčím, s čímž nikdo nepočítal, se jí podaří až do Paříže. Tam je nějakou dobu šťastná, má manžela, děti, vysněnou restauraci Malá Provence. Ale nic netrvá věčně a Giesbert nenapsal žádnou červenou knihovnu. Róza se během dalších let setká s Himmlerem, a to nejen jako kuchařka, jak by napovídal název. Později se vydá i do Číny, kde se snaží znova postavit se na vlastní nohy, ale místo toho prožije období tzv. velkého skoku vpřed vedoucího k hladomoru a kulturní revoluci.

Róza dostala naloženo tolik, že by to porazilo několik volů. Ji ale ne. Dokázala přežít díky pomstě. Promyšlené a cílené. Nezapomněla, jen se posunula o něco vpřed. Lidová moudra a bodrá prohlášení střídají informace z historie, kultury, politiky nebo náboženství. Někdy byste řekli, že je prostá žena, ale ona vás pak ohromí encyklopedickými znalostmi a vše zasazuje do kontextu. Výsledek tvoří velmi kompaktní celek.

Audio stránka knihy je výborná, děj dokresluje, je rovnocenným partnerem textu. Pozornost od děje neodvádí, dramatizace je přiměřená. Róza se pro mě díky Taťjáně Medvecká stala o něco reálnější.  Audiokniha čtená v ich formě  má posluchače zvláštní přidanou hodnotu. Někdy jsem měla pocit, jako by mi to vše Róza opravdu vyprávěla, do děje mě vtáhla dokonale. Hudba v úvodu každé kapitoly a jako předěl mezi důležitými událostmi je vhodně zvolená, neruší, spíše navnadí na další poslech. Více takových.

Moje hodnocení: 91 %

Chci další audioknihu! Musím ještě vychytat, kdy budu poslouchat. Měla jsem dětinskou radost, když jsem poslouchala během vaření. Dcera si hrála v obývacím pokoji, manžel pracoval, já krájela maso a poslouchala. V době, kdy bylo čtení knih nemožné! Moje knihomolské srdce zajásalo.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Franz-Olivier Giesbert

Interpret: Taťjána Medvecká

Vydavatel: Radioservis

Délka: 5 hodin 46 minut

 

Co budu poslouchat dál:

Máte nějaký tip? Já bych to viděla na HHhH Laurenta Bineta.

 

Za audioknihu děkuji www.audioteka.cz