Vlad Tepes zemřel 14. prosince roku 1476. Tenhle příběh je o tom, co dělal pak.“

A nejen on. Vlad Tepes, známý také jako Dracula, a jeho bratr Radu proti sobě válčí po staletí. Prosinec 1476 ale vše změní. Bratři mění strategii, začnou na sebe brát lidské podoby, přecházejí z těla do těla, jdou napříč staletími. Postupně neutíkají jen sami před sebou, ale i před emocemi, tedy něčím dříve nemyslitelným. Bytí v lidských tělech, byť jen dočasné, si vybírá svou daň.

Z Kroniky Legií (přesněji prvních dvou knih) úplně nadšená nejsem. Kresba je temná, atmosférická, místy hororová, ukazující spoustu násilí, krve, manipulaci, mocenské boje i vztahy. Podílelo se na ní více kreslířů: Mathieu Lauffray, Mario Alberti, Zhang Xiaoyu a Tirso. Změny kresby nejsou bezúčelné, reflektují scénář, který jde nejen napříč časem, ale také místem. Začíná na konci 15. století v Transylvánii, pokračuje přes Latinskou Ameriku v roce 1531,  napoleonské války v roce 1812 a viktoriánský Londýn roku 1885. Nury nevypráví příběh upírských bratrů chronologicky, jejich převtělení (a tedy i místa) působení střídá. Každou epochu ztvárnil jiný kreslíř, což jednotlivým částem příběhu dodává osobitost, podtrhuje dílčí dění, aniž by působilo rušivě.

Vedou u mě dva. Mathieu Lauffray ukazující úvod a ‚zabití‘ Draculy a ještě o něco víc Tirso. Londýn, mladého Thorpa a jeho cestu do pekel vykreslil zejména v odstínech žluté, hnědé, okrové, resp. modré a šedé, působivý mix tónů teplých i studených. Toto převtělení a děj okolo Thorpa se mi líbilo nejvíce nejen kresbou, ale také scénářem.

Celkový dojem z komiksu je ale trochu rozpačitý. Střídání jednotlivých linek většinou dodává ději dynamiku, v Kronice Legií tomu tak nebylo. Nury rozehrává více linek, ačkoli jsou působivě ztvárněné, úplně do děje mě nevtáhly. Tedy s výjimkou Londýna. Vzhledem k tomu, že v další Modré Crwi vyjdou poslední dva díly Kronik, toto hodnocení může být předčasné. Prostor pro zlepšení tady je.

 

Moje hodnocení: 75 %

Samostatný scénář bych hodnotila procentem nižším, kresba to vytahuje, ale všechno zachránit nemůže.

 

Bibliografické údaje:

Scénář: Fabien Nury

Kresba: Mathieu Lauffray, Mario Alberti, Zhang Xiaoyu a Tirso

Překlad: Richard Podaný

Nakladatel: Nakladatelství CREW s.r.o. (2019)

Počet stran: 120

 

Kam dál:

Modrá Crew 14 s pokračováním/závěrem Kronik.

Také Modrou Crew 6 a 7 Dlouhý John Silver, kterou nakreslil Mathieu Lauffray, scénář Xavier Dorrison. Ten zase stojí třeba za Hrobařem.

Co budu číst:

Šikmý kostel Karin Lednické.